"Z Kurtem Volkerem rozmawialiśmy na temat sytuacji na Ukrainie i tego, jak ona zmieni się po wyborach" - powiedział dziennikarzom minister po spotkaniu z Volkerem.

"Mówiliśmy też o tym, co może społeczność międzynarodowa zrobić, aby wesprzeć suwerenność Ukrainy" - dodał szef resortu.

Wcześniej, w wystąpieniu podczas panelu dyskusyjnego „NATO w 70. rocznicę: Upamiętnianie przeszłości. Przygotowanie na przyszłość”, Czaputowicz przypomniał, że Polska, Czechy i Węgry świętują też 20. rocznicę przystąpienia do Sojuszu. "Dla Polski przystąpienie do NATO było realizacją naszego marzenia z lat 80." - oświadczył.

Minister zapowiedział, że w czasie spotkań w Waszyngtonie państwa członkowskie NATO będą dyskutować o tym, w jaki sposób dostosować funkcjonowanie Sojuszu do nowych wyzwań, jak również, jak zapewnić zacieśnienie więzi transatlantyckich - przekazało w komunikacie MSZ.

"Istnieją pewne różnice opinii w USA i UE – przyznał szef polskiego MSZ – jednak to właśnie dzięki amerykańskiej obecności wojskowej w Europe możemy czuć się bezpieczni" – ocenił minister.

W pierwszym dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych 29 państw NATO szef polskiej dyplomacji wziął udział w sesjach poświęconych przyszłości Sojuszu Atlantyckiego, zorganizowanych przez prywatne ośrodki politologiczne, w tym Center for European Policy Analyses (CEPA), oraz we wspólnej konferencji, zorganizowanej przez German Marshall Fund of the United States razem z innymi ośrodkami doradczymi.

Czaputowicz spotkał się też ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Iranu Brianem Hookiem.

W środę wieczorem czasu miejscowego minister Czaputowicz wraz z 28 ministrami państw członkowskich NATO był gościem szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo podczas przyjęcia wydanego z okazji 70. rocznicy powstania NATO.