Według Orbana jest tak z uwagi na głębokie i kompleksowe zmiany w polityce i gospodarce światowej.

Jak ocenił węgierski premier, polityka krajów środkowoeuropejskich opiera się na zdrowym rozsądku i racjonalności i dlatego fundamentem ich stosunków międzynarodowych jest „wzajemny szacunek”, co w jego opinii wyraża się m.in. w wielostronnej współpracy z Chinami.

Orban dodał, że w tym roku przypada 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Węgry i Chiny.

Poinformował przy tej okazji, że wkrótce może zostać podpisana umowa w sprawie unowocześnienia linii kolejowej z Budapesztu do Belgradu. Według niego ten „korytarz” będzie najszybszym szlakiem transportowym między Chinami i Europą Zachodnią.

Jak zaznaczył, najpoważniejsze inwestycje infrastrukturalne w regionie są realizowane przy finansowym i technicznym wsparciu Chin.

Wyraził przy tym nadzieję, że zrealizowane zostaną także dalsze projekty, na przykład połączenie szybkiej kolei Budapesztu z Bukaresztem.

W piątek w Dubrowniku odbył się VIII szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Do formatu 16+1 dołączyła Grecja, reprezentowana przez premiera tego kraju Aleksisa Ciprasa, rozszerzając format do 17+1. Na marginesie szczytu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Li Keqiangiem.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)