W książce „Cribsheet: A Data-Driven Guide to Better, More Relaxed Parenting, From Birth to Preschool” ekonomistka Emily Oster daje wskazówki, jak przejść przez zawirowania związane z wychowywaniem dziecka. Wykorzystuje do tego badania naukowe i statystykę.

- Książka ta nie powie ci, jakie decyzje masz podjąć dla dobra swoich dzieci. Zamiast tego spróbuję dać ci trochę niezbędnych danych i ram poznawczych. Dane są dla wszystkich takie same, ale decyzje trzeba indywidualnie do nich dostosować – pisze Oster w książce.

Książka jest bardzo pojemna treściowo. Autorka czerpie wiedzę z badań i własnych doświadczeń oraz dzieli się z czytelnikiem smacznymi anegdotami. Zajmuje się wszystkimi najważniejszymi problemami rodzicielstwa, w tym obrzezaniem, „treningiem nocnika”, kondycją finansową rodziny oraz planowaniem porodów.

Reklama

Oster przytacza w książce liczne badania. Zajmuje przy tym często wyraźne stanowiska. Na przykład w kwestii szczepień. Powołuje się na jedno z nich, które nie wykazało żadnego związku pomiędzy szczepieniami a zachorowaniami dzieci na autyzm (badanie miało miejsce w Danii i wzięło w nim udział 530 tys. dzieci).

Niektóre z odkryć autorki są zaskakujące. Czy wiecie, że niektóre zdrowe dzieci nie uczą się siadać, dopóki nie ukończą 9 miesiąca życia? Albo, że 5 proc. dzieci w ogóle nie raczkuje, natomiast od razu przechodzi do nauki chodzenia?

Inne odkrycia są zgodne z powszechnymi przekonaniami. Przykładowo, dzieci w wieku około roku nie czerpią żadnych korzyści z oglądania edukacyjnych filmów. To, czy dziecko będzie szybko uczyło się mówić i czy będzie miało bogate słownictwo zależy od tego, czy rodzice czytają mu książki.

Książka „Cribsheet” jest bogata w dane i inteligentne analizy. Kładzie także nacisk na praktyczne aspekty rodzicielstwa.

>>> Polecamy: Rewolucja w neurochirurgii. Polski naukowiec stworzył protezę nerwu