„Strony wyraziły zainteresowanie przeprowadzeniem 8 lipca 21. szczytu Ukraina-UE w Kijowie” - oświadczyła administracja we wtorek późnym wieczorem.

Prezydent Ukrainy zapewnił Junckera, że zapisany w konstytucji strategiczny kurs Kijowa na rzecz uzyskania członkostwa w UE i NATO nie ulega zmianie. Oświadczył także, że władze Ukrainy będą realizowały swoje zobowiązania międzynarodowe oraz kontynuowały współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

Zełenski podziękował UE za pomoc w powstrzymywaniu rosyjskiej agresji wobec Ukrainy i wspieranie jej w rozwiązywaniu problemów, które ta agresja wywołała. „Nasz cel jest niezmienny: jest to wyzwolenie Donbasu drogą polityczno-dyplomatyczną” - powiedział.

Reklama

Juncker ze swej strony zapewnił Zełenskiego o poparciu europejskiego wyboru jego państwa oraz przeprowadzanych na Ukrainie reform demokratycznych i rynkowych - poinformowała administracja prezydencka w Kijowie.

Prezydent Ukrainy składa dwudniową wizytę w Brukseli w ramach swej pierwszej podróży zagranicznej po objęciu stanowiska 20 maja. We wtorek spotkał się tam m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, wiceszefem Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem oraz prezydentem RP Andrzejem Dudą.

W środę Zełenski przeprowadzi rozmowy z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.