Na wakacje wyjedzie ok. 2,3 mln pełnoletnich obywateli Bułgarii - wskazuje sondaż, zrealizowany w dniach od 5 do 12 czerwca w grupie 1008 dorosłych osób. 62 proc. wyjeżdżających wybierze bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego, chociaż około połowa z nich uważa, że Bułgarzy obsługiwani są tam gorzej niż cudzoziemcy. 44 proc. ankietowanych jest zdania, że w ostatnich latach Bułgaria staje się coraz lepszym miejscem wypoczynku, 17 proc. ma odmienną opinię.

Prawie dwie trzecie z grupy, planującej wypoczynek za granicą, wskazuje Grecję jako najlepsze miejsce do odpoczynku, 29 proc. – Turcję. Według opinii tej grupy w dwóch sąsiednich krajach ceny są niższe, a obsługa lepsza.

Dla 16 proc. Bułgarów preferowanym miejscem na spędzenie wakacji są góry.

62 proc. osób, które nie planują wyjazdu, wyjaśnia, że podstawową przyczyną jest brak pieniędzy. Około połowa tej grupy nie wyjeżdżała już od 5-6 lat. Natomiast jedna piąta nie wyjeżdżało na wakacje od ok. 20 lat - to w większości osoby powyżej 65. roku życia.

Bułgaria jest krajem o najniższych dochodach w UE. Przeciętna płaca wynosi 1200 lewów (ok. 600 euro), a przeciętna emerytura 386 lewów (ok. 190 euro).

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)