Podgrodzie, 07.08.2019 (ISBnews) - AG Motors uruchomiła w Podgrodziu k/Dębicy dwie inwestycje związane z branżą rowerową: akredytowane Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR) oraz zrobotyzowaną produkcję ram rowerowych, poinformował prezes Wiesław Marek. Wartość inwestycji to łącznie ponad 40 mln zł.
"Dziś z dumą otwieramy dwie inwestycje. Oznacza to, że AG Motors może zarówno zaprojektować, jak i wykonać produkty dla rynku rowerowego. Jesteśmy pierwszą w Polsce, a drugą w Europie fabryką, która będzie tworzyć aluminiowe ramy rowerowe i komponenty kompozytowe" - powiedział Marek podczas konferencji prasowej.
"To niezwykle ważny moment dla całej branży rowerowej, bowiem inwestycja ta w istotny sposób pozwala skrócić proces produkcji roweru. Do tej pory ramy rowerowe produkowane były poza Europą. Nasz park maszynowy pozwala na wyprodukowanie ramy w całości w jednym nieprzerwanym procesie spawalniczym. Automatyzacja daje możliwość wprowadzenia powtarzalności, tempa produkcji oraz przede wszystkim wysokiej jakości produktu finalnego. W AG Motors produkowane będzie 1 500 ram dobowo, co daje potencjał 400 000 szt. rocznie. Produkcja trafi na rynek Polski i na rynki całej Europy" - dodał prezes.
Otwarte dziś CBR to istotna inwestycja wpisująca się w ideę przemysłu 4.0, podkreśla firma. Zespół projektowy AG Motors stanowi grupa fachowców działających w dziedzinach takich jak m.in.: modelowanie 3D, analiza MES, projektowanie konstrukcji i urządzeń, sztuka użytkowa i grafika produktowa. Najważniejszym projektem tworzonym przez specjalistów AG Motors jest nowatorska konstrukcja ramy rowerowej, która w całości będzie produkowana w Polsce.
Na skuteczne wdrażanie osiągnięć CBR mają pozwalać moce produkcyjne AG Motors. Jako jedyna firma w Europie, do produkcji ram wykorzystuje w pełni zautomatyzowane stanowiska spawalnicze. Uruchomiona w ramach inwestycji zrobotyzowana produkcja ram rowerowych pozwoli równolegle produkować 6 ram różnego typu, poinformowali przedstawiciele firmy.
"Zautomatyzowana linia produkcyjna i nowoczesny park maszynowy są w stanie osiągać niezwykle dużą wydajność w ciągu doby, nie tylko jeśli chodzi o produkcję ram, ale również o pozostałe elementy takie jak np. obręcze kół rowerowych. W ciągu doby jesteśmy w stanie wyprodukować ponad 4 000 sztuk obręczy. To niezwykle ważne parametry w przypadku produkcji na skalę masową, którą rozpoczyna AG Motors" - wyjaśnił Marek.
Prezes zapowiedział także, że w przyszłości fabrykę opuszczać będą kolejne komponenty rowerowe, takie jak wsporniki siodełek czy kierownice. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem do masowej produkcji ram kompozytowych.
Powierzchnia zakładu produkcyjnego AG Motors to ponad 6 100 m2. Zatrudnienie obecnie wynosi 137 osób, a docelowo zwiększy się do 200.
AG Motors działa od 2009 r. Specjalizuje się w tworzeniu autorskich technologii na potrzeby rynku rowerowego. Prowadzi badania w obszarze nowych koncepcji projektowania, dzięki posiadanemu zapleczu badawczemu. Pozwala to na wdrażanie innowacyjnych na skalę światową projektów, od koncepcji, przez wytworzenie, po testy.
(ISBnews)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama