Facebook podjął decyzję o zakupie technologicznego startupa CTRL-Labs, który pracuje nad oprogramowaniem pozwalającym użytkownikom kontrolować cyfrowe awatary za pomocą myśli.

Choć Facebook odmówił komentarza ws. ceny przejęcia, to koszt transakcji może wynieść od 500 mln nawet do miliarda dol. – wynika z wiedzy osób zbliżonych do sprawy.

4-letni startup zatrudnia dziesiątki osób i udało mu się zgromadzić miliony dolarów kapitału podwyższonego ryzyka, ale nie to przyciągnęło zainteresowanie Facebooka.
Otóż CTRL-Labs wykorzystuje specjalne bransoletki, które po umieszczeniu na ramieniu danej osoby, monitorują jej aktywność neuronalną i pozwalają przewidzieć, o jakich ruchach fizycznych myśli, nawet jeśli sama się nie porusza. Następnie obraz aktywności neuronów jest przetwarzany w ruch na cyfrowym ekranie.

Technologie, nad którymi pracuje CTRL-Lab, mogą stać się kluczowymi elementami produktów związanych z tzw. rozszerzoną rzeczywistością (augumented reality). Np. w przypadku specjalnych okularów, ich użytkownik może chcieć kontrolować komputer bez konieczności używania przycisków czy klawiatury. „Możesz trzymać ręce w kieszeniach. To intencja wykonania ruchu, a nie sam ruch, będzie kontrolował awatary” – wyjaśniał Thomas Reardom, dyrektor zarządzający CTRL-Labs, w czasie grudniowej konferencji poświęconej nowoczesnym technologiom.

Facebook już od jakiegoś czasu jest zainteresowany rozwojem technologii związanych z rozszerzoną rzeczywistością. W 2017 roku firma zapowiadała interfejs łączący mózg i komputer, dzięki czemu ludzie, za pomocą myśli, będą mogli pisać na ekranie. Startup CTRL-Labs próbuje rozwiązać podobny problem.

Kwestia zakupu startupa pojawia się w trudnym dla Facebooka czasie – otóż technologiczny gigant jest przedmiotem dwóch osobnych postępowań antymonopolowych w USA. Każde kolejne przejęcie w tej sytuacji oznacza, że firma będzie poddana bardzo wnikliwej i ostrej kontroli ze strony regulatorów, którzy już uważają, że Facebook jest zbyt duży i silny.

„CTRL-Labs i Facebook nie są konkurentami. Facebook obecnie nie posiada i nie pracuje nad taką technologią” – zaznaczyła rzeczniczka Facebooka przy okazji ogłoszenia umowy w poniedziałek. Jak dodała, firma będzie współpracowała z regulatorami, aby zapewnić sobie wszelkie konieczne zgody i pozwolenia.

Nowojorski startup zgromadził 67 mln dol. kapitału – wynika z informacji Crunchbase, zaś na liście zainteresowanych nią inwestorów znajdują się takie firmy, jak Spark Capital, Google, Amazon, Alexa Fund czy Founders Fund.

Pracownicy CTRL-Labs dołączą do teamu z Facebook Realisty Labs, który pracuje nad produktami związanymi z rozwojem rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

>>> Czytaj też: Libra już budzi lęk. Dlaczego banki centralne na całym świecie boją się waluty Facebooka?