Jak wskazano w wykazie, decyzja o powołaniu pełnomocnika ma na celu poprawę koordynacji działań w obszarze rozwoju odnawialnych źródeł energii na poziomie struktur rządowych, a tym samym przyspieszenie działań w przedmiotowym obszarze.

Zgodnie z wykazem, w projekcie rozporządzenia wskazuje się, że do zadań pełnomocnika ds. OZE należeć będzie m.in. koordynacja działań mających na celu rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w szczególności morskiej energetyki wiatrowej, biogazu rolniczego, biopłynów, biokomponentów, paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w transporcie oraz paliw alternatywnych, rozwój elektromobilności i magazynowania energii, poprawa efektywności energetycznej.

Do zadań pełnomocnika ma też należeć opracowanie propozycji działań prowadzących do realizacji szeregu celów udziału OZE, a także wykorzystania zasobów geotermalnych. Ma się też zajmować barierami ograniczającymi rozwoju wykorzystania OZE i propozycjami ich zniesienia, rekomendacjami dla organów administracji rządowej, opiniowaniem projektów dokumentów, mających znaczenie dla kształtowania polityki państwa, wspieranie działań popularyzujących wykorzystanie OZE, energetykę rozproszoną, klastry energii i spółdzielnie energetyczne.

Pełnomocnik ma mieć też za zadanie "analizowanie kierunków rozwoju i podejmowanie działań w obszarze wykorzystania wysokotemperaturowych reaktorów" jądrowych.

Reklama

W ocenie projektodawcy jedynie szerokie określenie zadań Pełnomocnika może przynieść zakładane i oczekiwane rezultaty, przyczyniając się tym samym do zwiększenia dynamiki rozwoju OZE w Polsce.

>>> Czytaj też: Komisarz UE ds. spójności: Kraje biedniejsze dostaną więcej na transformację