Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły rok do roku o 3,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,8 proc.- poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Inflacja średnioroczna w całym 2019 r. wyniosła 2,3 proc.

"Zaskakująco wysoka dynamika CPI w grudniu (konsensus: 2,8-2,9 proc.) to pierwsza część gwałtownego, ale przejściowego wzrostu inflacji na przełomie 2019/2020" - ocenili eksperci PKO BP. Według nich w I kwartale 2020 r. inflacja przekroczy poziom 4 proc., "by potem stopniowo obniżać się w kierunku 3 proc.".

"Szczegółowe dane potwierdziły, że głównym źródłem przyspieszenia inflacji ogółem był wzrost inflacji bazowej, która wg naszego szacunku wyniosła 3,1-3,2 proc. rdr - wobec 2,6 proc. rdr w listopadzie, najwyżej od 2002" - wskazali.

Analitycy zwrócili uwagę, że wyraźne wzrosty cen w porównaniu do listopada odnotowano w kategoriach usługi transportowe. "W tej grupie cen znajdują się m.in. ceny biletów regionalnych przewoźników kolejowych. Kategoria ta ponownie wzrośnie w lutym wraz z zapowiedziami podwyżek cen (o 10 proc.) biletów największego przewoźnika regionalnego (Koleje Mazowieckie)" - ocenili.

Ich zdaniem mogły też wzrosnąć ceny transportu lotniczego. "Obserwowane podwyżki wydają się być realizacją spodziewanych przez nas +efektów drugiej rundy+ wzrostu cen energii oraz zmian regulacyjnych na rynku pracy" - zaznaczyli.

Dodali, że ceny żywności na koniec roku ponownie wzrosły powyżej typowego wzorca sezonowego, a ich roczna dynamika przyspieszyła do 6,9 proc., głównie za sprawą cen mięsa, a także owoców, warzyw oraz cukru. "Podwyższona inflacja cen żywności utrzymuje się w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - stwierdzili.

Według nich w pierwszej połowie br. inflacja bazowa może "przejściowo powędrować powyżej poziomu 4,0 proc. (nawet już w styczniu), a jej przyspieszenie będzie szczególnie widoczne w I kwartale (podwyżki akcyzy, opłat za śmieci, wyższe opłaty emisyjne dla samochodów, wzrost płacy minimalnej)". "W rezultacie w I kw. 2020 r. także inflacja CPI najpewniej powędruje wyraźnie powyżej 4,0 proc. zwiększając rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp NBP" - ocenili.

>>> Czytaj też: Ukraińska gospodarka bierze kurs na Wschód?