Gaz-System zakończył budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle


Warszawa, 23.01.2020 (ISBnews) - Gaz-System zakończył budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle, pierwszego z pięciu strategicznych gazociągów na terenie oddziału spółki w Świerklanach, podał Gaz-System.
Gazociąg Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle jest ważnym połączeniem systemowym budowanych gazociągów: Zdzieszowice-Wrocław oraz Tworóg-Kędzierzyn-Koźle na terenie województwa opolskiego. Wchodzi w skład gazowego Korytarza Północ-Południe. W ramach korytarza do tej pory spółka oddała do użytkowania trzy gazociągi: Lwówek- Odolanów, Czeszów-Wierzchowice i Czeszów-Kiełczów, poinformowano.
"Planowany odbiór końcowy zgodnie z harmonogramem miał się odbyć 14 lutego. Dzięki uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zakończeniu prac przed terminem, gazociąg można było odebrać już w styczniu tego roku. Budowa gazociągu trwała niespełna dwa lata" - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, cytowany w komunikacie.
W ramach inwestycji wykonano:
- gazociąg o średnicy 1 000 mm, ciśnieniu 8,4 MPa i długości 17,3 km;
- linię światłowodową wzdłuż gazociągu;
- stację systemową redukcyjno-pomiarową (SSRP) Kędzierzyn LAS o przepustowości 150 000 m3/h;
- dwa zespoły zaporowo-upustowe: Kędzierzyn LAS i Leśnica;
- drogę dojazdową do SSRP Kędzierzyn Las o długości 900 m i szerokości 7 m, wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi na potrzeby budowanej Tłoczni Kędzierzyn, podano.
Na trasie gazociągu Gaz-System pokonał 14 przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi, w tym Kanał Gliwicki w Kędzierzynie-Koźlu przewiertem HDD. Przewiert o długości 806 m był najdłuższym, jaki został wykonany na budowanych gazociągach strategicznych na terenie oddziału w Świerklanach, podsumowano.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.
(ISBnews)