Parly zapowiedziała, że większość dodatkowych sił zostanie rozmieszczona w rejonie trzech granic między Mali, Burkiną Faso i Nigrem w ramach operacji Barkhane, skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS).

„Kolejna część tych posiłków będzie bezpośrednio zaangażowana w siły (organizacji) G5 Sahelu, aby towarzyszyć im w walce” - powiedziała.

Parly dodała, że Czad „powinien wkrótce rozmieścić dodatkowy batalion” w ramach połączonych sił zbrojnych zwanych G5 Sahelu, w skład których wchodzą kontyngenty z Mauretanii, Mali, Burkiny Faso, Nigru i Czadu.

"Nowe posiłki (...) powinny pozwolić nam zwiększyć presję na EIGS. (...) Nie pozostawimy miejsca dla tych, którzy chcą zdestabilizować Sahel" - dodała.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i przywódcy państw grupy G5 Sahelu wprowadzili nowy plan walki z dżihadystami 13 stycznia.

Francja jako jedyny kraj zachodni prowadzi szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w zachodniej części Sahelu, obejmującego południowe obrzeża Sahary.

Półpustynne tereny środkowego i północnego Mali stanowią matecznik ugrupowań zbrojnych powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim (IS). Dokonują one stamtąd ataków na żołnierzy oraz cywilów w sąsiednim Nigrze i Burkinie Faso, jak też w innych miejscach.

W 2017 roku Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły G5 Sahelu, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających na południowych obrzeżach Sahary.(PAP)

baj/ akl/