Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę, która przewiduje, że emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto. Również we wtorek rząd przyjął projekt ustawy o tzw. czternastej emeryturze, która zakłada wypłatę dodatkowego, jednorazowego świadczenia w 2021 roku dla emerytów i rencistów.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że nieopodatkowana emerytura jest potrzebna, ponieważ w Polsce rosną ceny. „Rosną ceny żywności, prądu czy ceny za wywóz śmieci, gospodarstwa emeryckie są tym najbardziej dotknięte. Rozjechała się płaca minimalna z minimalną emeryturą. To jest gigantyczny problem, a emerytura bez podatku to realizacja sprawiedliwości społecznej” - podkreślił szef PSL na konferencji prasowej w Lwówku Śląski (Dolnośląskie).

Jak zauważył, emeryci zapłacili już podatki przez lata pracy. „A dziś +13-te+ emerytury sami sobie finansują ze swoich podatków, bo rocznie płacą około 3-4 tys. zł w podatkach i składkach” - zaznaczył kandydat na prezydenta.

Według Kosiniaka-Kamysza, nieopodatkowana emerytura to lepsze rozwiązanie niż „+13+ i +14+ emerytura”, ponieważ – jak mówił – jest to rozwiązanie systemowe, „a nie projekt wyborczy”.

„Zresztą +13+ emerytura nie jest emeryturą tylko dodatkiem emerytalnym. Gdyby była emeryturą to powinna wynosić tyle, ile pobierane co miesiąc świadczenie” - zaznaczył szef ludowców.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski