Z wnioskiem o zapewnienie środków w wysokości 500 tys. zł wystąpiła do prezydenta Poznania dyrekcja szpitala im. J. Strusia.

Jak poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej, środki te związane są z koniecznością utworzenia dodatkowych stanowisk intensywnej terapii na oddziale zakaźnym, z przeznaczeniem na diagnostykę i hospitalizację pacjentów zarażonych koronawirusem.

Wniosek uwzględniono w autopoprawce prezydenta do projektu uchwały Rady Miasta Poznania na rok 2020. O przyznaniu szpitalowi pieniędzy zdecydują miejscy radni podczas wtorkowej sesji.

Jak tłumaczył zastępca dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ Mariusz Stawiński, placówka planuje przeznaczyć tę kwotę m.in. na zakup kardiomonitorów jezdnych, niezbędnych do monitorowania czynności życiowych pacjentów, a także na zakup respiratorów oraz łóżek przystosowanych do sprawowania nad pacjentem intensywnej opieki medycznej.

Stawiński zaznaczył ponadto, że szpital zwrócił się także z wnioskiem do wojewody wielkopolskiego o zapewnienie dodatkowych środków finansowych z przeznaczeniem na uzupełnienie materiałów i wyposażenia. Szpital im. J. Strusia, oraz szpital im. F. Raszei wystąpiły o uzupełnieni brakujących materiałów do Agencji Rezerw Materiałowych.

Zgodnie z decyzją wojewody wielkopolskiego, poznański Szpital im. J. Strusia pozostaje w stanie wyższej gotowości. Dyrekcja placówki wyznaczyła 15 łóżek Oddziału Zakaźnego dla pacjentów hospitalizowanych w związku z zagrożeniem koronawirusem. Uruchomiono ponadto dwa stanowiska ścisłej izolacji kontaktowej i oddechowej pacjentów, którzy wymagają prowadzenia wentylacji mechanicznej.

W oddziale zakaźnym zwiększono także obsadę o jednego dodatkowego lekarza dyżurnego, dwie pielęgniarki oraz salową. Placówka uruchomiła też telefon konsultacyjny dla lekarzy.

Stawiński tłumaczył na konferencji prasowej, że trwa także reorganizacja Oddziału Chorób Wewnętrznych, który – w razie potrzeby – stanowił by bufor dla Oddziału Zakaźnego. Dyrekcja placówki wstrzymała ponadto urlopy personelu pełniącego kierownicze funkcje, oraz urlopy personelu Oddziału Zakaźnego.

Szpitale, które decyzją wojewody wielkopolskiego mają obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości, to dziewięć placówek w regionie.

W stolicy Wielkopolski są to: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z Siedzibą w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, Centrum Medyczne HCP oraz poznański Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

W pozostałych miastach regionu są to: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie, a także Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica. (PAP)

autor: Anna Jowsa