Gałecka wyjaśniła, że miasto ma 8,6 tys. lokalami użytkowych, które są wynajmowane przez przedsiębiorców. "Od połowy marca br. wprowadziliśmy ulgi dla najemców miejskich lokali użytkowych, które obejmują obniżkę czynszu za najem. Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do zakładu gospodarowania nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wynajmującej lokal, z wnioskiem o obniżkę za dany okres" - wskazała.

Według danych z 27 kwietnia 2020 r. do miasta wpłynęło 3151 wniosków o obniżenie czynszu za najem lokali użytkowych. "Oznacza to, że już blisko 40 proc. przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale od miasta, złożyło wnioski w tej sprawie" – wyjaśniła rzecznik.

Gałecka poinformowała, że do tej pory rozpatrzono ponad 1 tys. wniosków o obniżkę czynszu za najem miejskich lokali, a kwota udzielonych obniżek wynosi już blisko 5 mln złotych i będzie jeszcze większa, bo kolejne wnioski czekają na analizę i wpływają do miasta.

Rzecznik zapewniła, że w pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia.

Reklama

W grupie przedsiębiorców składających wnioski dominują restauratorzy, właściciele kawiarni, ale również salonów kosmetycznych i fryzjerskich, czyli przedsiębiorcy z tych sektorów, które z powodu epidemii w pierwszej kolejności były zmuszone całkiem zamknąć prowadzoną działalność.

Gałecka wskazała, że Warszawa jest właścicielem tylko części nieruchomości w mieście, dlatego może wesprzeć jedynie najemców miejskich lokali użytkowych. "Prezydent stolicy zwracał się z apelem do spółek Skarbu Państwa, innych podmiotów publicznych oraz do prywatnych właścicieli o rozważenie i podjęcie działań pozwalających ich najemcom przetrwać kryzys" - poinformowała. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński