Od środy, 6 maja, przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmują dyrekcja i organy prowadzące. Część samorządów zdecydowała o otwarciu placówek w późniejszych terminach.

W pierwszym dniu uruchomienia opieki w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych otwarto ponad 1 tys. 600 placówek, przeważnie w małych miejscowościach. Opiekę znalazło w nich prawie 11 tys. dzieci

"Zgodnie z zapowiedziami, monitorujemy sytuację związaną z zapewnieniem opieki dzieciom w przedszkolach. Rozpoczęliśmy kolejny tydzień, w którym przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego mają możliwość uruchomienia opieki dla dzieci. Ostateczna decyzja dotycząca otwarcia placówek należy do dyrekcji i organu prowadzącego" - powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

"Z takiej możliwości skorzystały kolejne samorządy. Prawie 30 tys. dzieci mogło uzyskać opiekę w ponad 4,3 tys. placówkach w całym kraju. Cieszy nas taka decyzja organów prowadzących, która jest dużym wsparciem dla rodziców. Dzieci, pod opieką swoich nauczycieli mogą czuć się bezpieczne, a ich rodzice mają możliwość wrócić do pracy" - zaznaczyła. Dodała, że następne samorządy przygotowują się do uruchomienia swoich placówek w kolejnych dniach.

Reklama

"Dla nas kluczową kwestią jest bezpieczeństwo dzieci, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz rodziców. Zadbaliśmy o to, aby dyrektorzy przedszkoli oraz samorządy otrzymali szczegółowe wytyczne przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dzięki temu możliwe było odpowiednie przygotowanie placówek do opieki nad dziećmi" - wskazała rzeczniczka MEN.

Zaznaczyła, że otwarcie przedszkoli jest odpowiedzią na oczekiwania rodziców. "Po raz kolejny dziękujemy wszystkim dyrektorom, samorządom i innym organom prowadzącym przedszkola, którzy na prośbę rodziców uruchomili placówki" - powiedziała.

Według danych MEN, w całym kraju jest ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Chodzi do nich 1,41 mln dzieci. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka