Trzydzieści pociągów osobowych może kursować od wtorku między stołecznym Delhi a innymi dużymi miastami w tym liczącym 1,3 mld mieszkańców kraju. Stanowi to jednak niewielką część normalnego ruchu.

Jak podaje AFP, w celu ochrony zdrowia pasażerów na kolei wprowadzono środki ostrożności: obowiązkowe jest noszenie masek, pasażerowie mają mierzoną temperaturę i nie wolno im podróżować, ani nawet wejść na stację, jeśli mają objawy koronawirusa np. kaszel. Podróżni muszą utrzymywać odległości między sobą, przy wejściu na stację i wyjściu z niej mają do dyspozycji środek dezynfekcyjny.

Indyjska prasa podkreśla, że dziesiątki tysięcy biletów na uruchomione we wtorek pociągi zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilku godzin.

Osobowy ruch kolejowy w Indiach, z 20 milionami podróżnych każdego dnia przed kryzysem epidemicznym, spadł do zera, gdy pod koniec marca rząd ogłosił ograniczenia dotyczące bezpieczeństwa na szczeblu krajowym. Restrykcje nie objęły transportu towarowego.

Jedynymi pociągami osobowymi, które mogły dalej jeździć, były specjalne konwoje wyczarterowane przez władze w celu sprowadzenia z powrotem do regionów pochodzenia pracowników, zablokowanych w dużych miastach.

W Indiach zaczęło się luzowanie ograniczeń, ale wciąż nie można przemieszczać się między stanami; nie ma również ani krajowych ani międzynarodowych połączeń lotniczych - zwraca uwagę AFP.

Od początku epidemii w Indiach potwierdzono 70 756 przypadków zakażenia Covid-19, 2293 osoby zmarły, ale dobowe bilanse zainfekowanych i zmarłych wzrosły w ostatnich dniach. Eksperci twierdzą, że w drugim najbardziej zaludnionym kraju na świecie szczyt epidemii może nadejść dopiero w czerwcu-lipcu. (PAP)