Szalę głosów na dzisiejszy m posiedzeniu RPP przeważyły gołębie. Obniżka stóp proc. o 25 pkt. jest zgodna z oczekiwaniami i została wcześniej zdyskontowana na rynku walutowym. W rezultacie bezpośrednio po niej nie nastąpiły żadne istotne zmiany. Złoty podążał torem wytyczonym kilka godzin notując lekką aprecjację.

Inwestorzy z uwagą śledzą dzisiejszy optymizm na GPW. Silne wzrosty głównego indeksu połączone z niemałymi obrotami napawają optymizmem cały polski rynek finansowy. Stąd nie ma szczególnych powodów do wyprzedaży złotego. Tym bardziej, że spośród walut naszego regionu najsłabiej kształtuje się jedynie kurs czeskiej korony.

To reakcja na wczorajsze wotum nieufności dla Premiera M. Topolanka. Korzystnie z kolei została odebrana zapowiedź zmian na Węgrzech. Nazwisko nowego premiera, który wcześniej piastował stanowisko prezesa banku centralnego powinno przywrócić zaufanie wśród zagranicznych inwestorów do tego kraju. W efekcie kurs EUR/HUF spadł nieznacznie poniżej granicy 300. Korzystnym echem odbiła się informacja o pomocy Funduszu Walutowego dla Rumunii. Notowania EUR/RON przez chwilę notowane były na poziomie 4,23.

Wypowiedź Sekretarza Skarbu T. Geithnera o gotowości do zmian i zmniejszenia udziału dolara w systemie SDR doprowadziła do silnej przeceny amerykańskiej waluty. Oczekuje się, że udział USD w koszyku jednostki rozliczeniowej MFW znacząco spadnie co byłoby zgodne z intencją Chińskich władz, ale jednocześnie oznacza silne przeszacowania w różnego rodzaju indeksach i rezerwach banków centralnych. Aby dostosować je do nowych warunków banki będą musiały pozbyć się części dolarów.

Reklama

Inwestorzy nie czekając na szczegóły planu zmian zdecydowanie pozbywali się dolara. Kurs EUR/USD zanotował zwyżkę do poziomu 1,3420, a brytyjski funt przekroczył poziom GBP/USD 1,47. Bardzo duże i nerwowe zmiany na rynku eurodolara wprowadzają sporą niepewność w notowania złotego. Dopiero solidna zwyżka kursu EUR/USD potwierdzona przebiciem poziomu 1,3730 zachęci do dalszego zakupu złotego. Po przebiciu poziomu USD/PLN 3,29 podaż dolarów na rynku krajowym wzrośnie prowadząc w rezultacie złotego na silniejsze poziomy.