Regionalny MSCI Asia Pacific wzrósł jednak w tym tygodniu o 7,6 proc., co jest największym tygodniowym wzrostem od sierpnia 2007. Marcowy wzrost tego indeksu wyniósł 14 proc., co jest największym miesięcznym wzrostem od października 1998 r. Zaś marcowy wzrost indeksu MSCI World Index wyniósł 12 proc., co jest największym wzrostem od stycznia 1975.

"Apetyt na ryzyko poprawił się trochę w ostatnich tygodniach" - uznał cytowany przez Bloomberga Stephen Halmarick z australijskiego Colonial First State Global Management. Australijski S&P/ASX 200 zyskał w piątek 0,7 proc.

W górę szły akcje firm sektora elektronicznego, takich jak Samsung. Rio Tinto, trzeci do wielkości koncern górniczy na świecie zyskał w piątkowych notowaniach 4 proc. (w Sydney) po czwartkowych wzrostach cen metali.

Cena miedzi rosła rano na giełdzie w Londynie, zmierzając ku drugiej tygodniowej zwyżce oraz ku najlepszemu kwartałowi od czerwca 2006 roku. Powodem jest optymizm, że popyt może się poprawić dzięki krokom podjętym przez rząd USA dla ustabilizowania tamtejszej gospodarki. Miedź podrożała też w Szanghaju.

Reklama

Od początku tego roku miedź podrożała o 35 proc.

Na giełdzie w Londynie cena kontraktów trzymiesięcznych na miedź rosła nad ranem o 2 proc. do 4.168 dolarów za tonę i był to najwyższy poziom od 10 listopada. W tym tygodniu miedź podrożała o 4,8 proc., a w tym miesiącu o 20 proc. i może być to najlepszy miesiąc od kwietnia 2006 roku.

Cena miedzi na dostawy czerwcowe na giełdzie w Szanghaju wzrosła o 3,6 proc. do 34.580 juanó.