KKR to firma współzałożona w 1976 r. przez Henry Kravisa, nazywanego "królem wykupów". Ma udziały w takich firmach jak Legg Mason - obecny również na polskim rynku zarządzający funduszami, czy Toys R Us. W ostatnich latach KKR był zaangażowany w olbrzymie transakcje, takie jak wart 32 mld dolarów wykup TXU Corp (rynek energetyczny).

Pierwszą wielką amerykańską firmą private equity, która trafiła na giełdę (w czerwcu 2007) był Blackstone Group LP.

Obecnie, gdy czasy taniego pieniądza skończyły się na rynku w związku z kryzysem kredytowym, nie dochodzi do wielkich wykupów wspomaganych kredytem. KKR chce - wchodząc na giełdę - pozyskać płynny kapitał, m.in. na akwizycje.

W tym roku, po przeszacowaniu wartości posiadanych aktywów, KKR podał, że za pierwszy kwartał będzie miał stratę - 97 mln dolarów. rok temu KKR informował o 351 mln dolarów zysku.

Reklama

Na koniec czerwca KKR zarządzał 60,8 mld dolarów aktywów. Aktywa Blackstone wynosiły w tym czasie 113,5 mld dolarów.

Transakcja KKR będzie skomplikowana, bo w jej skład będzie wchodzić wykupienie należącego do KKR funduszu KPE, który notowany jest w Amsterdamie, zakończenie jego notowań na tej giełdzie i ponowne wprowadzenie na giełdę nowojorską już pod nazwą KKR. Na tej transakcji akcjonariusze KPE mają zarobić 16 do ponad 19 dolarów za akcję. Akcjonariusze KPE będą właścicielami 21 proc. połączonych firm, a pracownicy KKR będą mieli pozostałe 79 proc. KPE będzie wykupione za pieniądze pochodzące z nowej emisji.

AL, Reuters, Bloomberg