"Indeks kwartalny w notowaniu na III kwartał po raz pierwszy w tym roku wykazał tak znaczący spadek, zbliżając się do poziomu indeksu rocznego, który od początku roku zachowuje się bardzo stabilnie" - czytamy komunikacie PKPP Lewiatan.
Według ekspertów, przedsiębiorcy mogą obawiać się pogorszenia koniunktury ze względu na silne wahania dynamiki sprzedaży produkcji przemysłowej w drugim kwartale br. oraz wzrost zapasów.
"Wprawdzie nic na razie nie wskazuje na to, że na skutek malejącej konsumpcji czy inwestycji spada popyt wewnętrzny, bowiem rośnie fundusz płac i kredyty przedsiębiorstw, ale coraz gorzej wyglądają perspektywy eksportu" - podkreśla organizacja przedsiębiorców.
"Gwałtowna aprecjacja złotego i pogorszenie koniunktury na świecie już teraz powodują spadek zamówień i obniżają rentowność produkcji eksportowej do granic opłacalności" - dodają eksperci.
Na obniżenie rentowności - ich zdaniem - wpływają m.in. wzrost cen surowców, płac oraz stóp procentowych.
"Na razie dobry klimat inwestycyjny zapewnia względnie stabilną sytuację makroekonomiczną, ale i ona może ulec pogorszeniu, jeżeli nie uda się zahamować inflacji" - czytamy w komunikacie.
Z analizy Lewiatana wynika, że w lipcu pogorszyły się niektóre wskaźniki indeksów szczegółowych. Spadły m.in. indeksy: finansów, makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia i stopień konkurencyjności gospodarki), a także polityczny.
W tym miesiącu nie zmienił się indeks roczny popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne. Spadły natomiast: o 2 pkt indeks kwartalny, a o 7 pkt indeks półroczny.
"Różnica między indeksem rocznym, a obecnym kwartalnym i półrocznym wskazuje na wyraźną tendencję spadkową do końca roku, a zwłaszcza w IV kwartale" - oceniają eksperci.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 proc. PKB rocznie.