Najbardziej wymagający klienci mogą skorzystać z pięciogwiazdkowego hotelu spa dr Ireny Eris pod Ostródą. To jedyny w regionie hotel tej najwyższej kategorii. Oprócz niego jest pięć czterogwiazdkowych hoteli.

Turyści, którzy przyjeżdżają wypoczywać nad warmińskie i mazurskie jeziora, korzystają m.in. z 240 kąpielisk zorganizowanych. Nad tymi kąpieliskami nadzór sprawuje warmińsko- mazurska stacja sanitarno-epidemiologiczna w Olsztynie.

"Będziemy badać wodę przez cały sezon od 1 czerwca, chyba że wcześniej będzie pogoda sprzyjająca do kąpieli" - powiedziała rzeczniczka sanepidu Elżbieta Łabaj.

W ubiegłym roku po raz pierwszy po wielu latach zezwolono na kąpiel w Zalewie Wiślanym. Kąpieliska były tam otwarte przez krótki czas, bo w akwenie ponownie doszło do skażenia bakteryjnego.

Od kilku lat Giżycko - leżące po środku szlaku Wielkich Jezior - promuje się jako wodniacka stolica Polski, rywalizując o to miano z Mikołajkami.

"Nie zawłaszczamy sobie tej nazwy, ale chyba nie ma co ukrywać, że Giżycko kojarzy się z żaglami, turystyką i letnim wypoczynkiem" - powiedziała PAP Barbara Lemecha z wydziału promocji giżyckiego urzędu miasta.

2 maja w tej żeglarskiej stolicy nastąpi otwarcie sezonu żeglarskiego. Po otwarciu kanału odbędzie się parada jednostek pływających, koncerty i happeningi teatralne.

Region oprócz wypoczynku na żaglówkach oferuje także inne formy aktywnego spędzania czasu: turystykę rowerową albo specjalne łowiska wędkarskie, gdzie na miejscu kucharz przyrządzi złowioną przez wędkarza rybę. W Ostródzie w ubiegłym roku otwarto na jeziorze Drwęckim wyciąg dla narciarzy wodnych.

Dużym zainteresowaniem cieszy się turystyka pielgrzymkowa. Z każdym rokiem coraz więcej pielgrzymów nawiedza Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, jedyne uznane przez kościół Katolicki miejsce objawień Matki Boskiej.

Jak poinformował PAP ks. Jan Brzozowski, ocenia się, że rocznie do Gietrzwałdu rocznie przybywa 500 tys. gości zarówno z kraju, jak i zagranicy, i liczba ta rośnie. Najliczniejsze są pielgrzymki odpustowe we wrześniu, w rocznicę objawień maryjnych i na 15 sierpnia.

Dzięki finansowaniu z pieniędzy unijnych za kilka lat będą ukończone m.in. takie inwestycje jak: ekomarina w Giżycku, termy warmińskie czyli kompleks basenów z wodami geotermalnymi w Lidzbarku Warmińskim, rozbudowa i modernizacja Pól Grunwaldzkich. Powstać mają także ścieżki rowerowe wokół jezior np. na Pojezierzu Ostródzko-Elbląskim, w okolicach Biskupca, Rucianego Nidy czy Pisza.

Odwiedzających Warmię i Mazury może zniechęcać uciążliwy dojazd. Główna droga krajowa nr 16 przebiegająca przez Mazury na wielu odcinkach jest modernizowana. Najważniejszy 92 kilometrowy odcinek między Mrągowem a Ełkiem dopiero będzie przebudowywany od 2012 roku. Na razie trasa odstrasza podróżnych, bo jest wąska, niebezpieczna i - jak wyliczyli drogowcy - ma 380 zakrętów.

Brakuje też regionalnego lotniska z prawdziwego zdarzenia. Takim stać się ma do 2012 roku znane z doniesień medialnych o lądowaniu samolotów CIA z terrorystami na pokładzie lotnisko w Szymanach.