"Po dokładnych analizach sytuacji finansowych spółek Skarbu Państwa będą podejmowane decyzje w sprawie podziału zysku. Zgodnie z procedurą Ministerstwo Skarbu Państwa powołuje zespoły dywidendowe, które również będą analizowały tę kwestię. Na podstawie tych rekomendacji będą podejmowane odpowiednie decyzje właścicielskie" - podkreśliła wiceszefowa resortu.
MSP ma analizować wyniki finansowe spółek na podstawie sprawozdań finansowych zarządów oraz rad nadzorczych jeszcze przed odbywającymi się walnymi zgromadzeniami. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, zwyczajne walne zgromadzenia muszą się odbyć do końca czerwca. W zależności od harmonogramu zarządów niektóre mogą być zwołane już w maju. Na pytanie PAP, czy resort skarbu zajął już stanowisko w sprawie dywidendy KGHM, Schmid powiedziała, że za wcześnie jest mówić o wielkości tej dywidendy i w ogóle o polityce dywidendowej MSP.
W połowie kwietnia spółka poinformowała, że zarząd zaproponuje pozostawienie zysku osiągniętego w 2008 roku w spółce. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w środę, że rozsądnym byłoby pozostawienie środków w przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa w sytuacji problemów z finansowaniem. Ocenił, że poprawiłoby to ich płynność i możliwości działania. "Po co najpierw wyciągać dywidendę, a potem uruchamiać jakieś programy dofinansowania, wspierania, kredytowania czy poręczania przez Skarb Państwa, skoro przedsiębiorcy mogą w oparciu o własne fundusze prowadzić działalność rozwojową" - mówił Pawlak podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki.
Z ustawy budżetowej na 2008 r. wynika, że MSP będzie musiało odprowadzić do budżetu 2 mld 870 mln zł z zysku spółek SP za ubiegły rok.