Tauron Polska Energia, druga grupa energetyczna w Polsce, w ramach restrukturyzacji konsoliduje działalność medyczną grupy w holdingu Elvita. Ten proces zaczął się w katowickim Południowym Koncernie Energetycznym, zanim stał się on częścią Taurona. Teraz będzie kontynuowany i obejmie kolejne po PKE osiem największych firm grupy Tauron, a prowadzona w nich działalność medyczna będzie przenoszona właśnie do Elvity.
– Koncepcja, jaką zaproponowałem w Karcie Projektu Restrukturyzacji Branży Medycznej w grupie Tauron, zakłada skonsolidowanie poprzez Elvitę wszystkich zakładów opieki zdrowotnej, jak również harmonizację medycyny pracy w całej grupie kapitałowej na wzór konsolidacji, jakiej dokonaliśmy w Południowym Koncernie Energetycznym. Następnie ewentualną sprzedaż – mówi Krzysztof Lehnort, prezes zarządu Elvity.
Obecnie Elvita to holding czterech firm – Elvita i jej spółki zależne Proelmed, El Serwis, Seven. W sumie to 14 przychodni funkcjonujących w ośmiu zakładach opieki zdrowotnej, około 100 tys. pacjentów i około 40 mln zł rocznej sprzedaży. Firmą przejmującą działalność medyczną z kolejnych spółek Taurona, czyli m.in. z Enionu, Energii Pro, Enion Energia i EnergiPro Gigawat ma być sama Elvita. Kontroluje ją kapitałowo Południowy Koncern Energetyczny należący do Taurona. Zdaniem specjalistów Elvita może stać się atrakcyjnym obiektem do przejęcia.
– Powstaje podmiot, który prawdopodobnie będzie się konsolidował także wewnętrznie, wprowadzał wspólne procedury czy marki. To jest dużo pracy, ale jeśli to zrobią, to będą moim zdaniem atrakcyjnym podmiotem do przejęcia – ocenia Adam Kozierkiewicz, specjalista rynku medycznego.
Reklama
Tauron przynajmniej na razie daje Elvicie czas na konsolidację działalności medycznej grupy do końca przyszłego roku. Wtedy mają zapadać decyzje o przyszłości spółki. Rozważane warianty nie wykluczają sprzedaży Elvity.
– Zgodnie z przyjętym przez Tauron programem restrukturyzacji branży medycznej pod koniec 2010 roku powinna zostać podjęta decyzja o przekształceniu Elvity w spółkę akcyjną. Następnie powinny być podjęte kolejne decyzje – o ewentualnej sprzedaży Elvity i jej sposobie – mówi prezes Krzysztof Lehnort.
Dodaje, że rozważana jest sprzedaż spółki przez giełdę, inwestorowi strategicznemu i że dyskutowany jest pomysł wykupu menedżerskiego.