Ja nie przyszedłem dzisiaj negocjować, my swoje zrobimy niezależnie od tego, kto będzie miał jakie uwagi do tych projektów , bo tych kilka spraw , o które z resztą wnosili pracodawcy i związkowcy, i które my uważamy, że dobrze mogą posłużyć rynkowi pracy, to my to zrobimy tak, czy inaczej - mówił dziennikarzom szef rządu.

Tusk powiedział, że w kwestii 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego pracy, doszło do wstępnego uzgodnienia między pracodawcami a związkowcami.

"W zamian za to, że czas elastycznego liczenia wynosiłby 12 miesięcy, ale równocześnie umowa o pracę na czas ograniczony będzie trwała 24 miesiące. Tutaj możemy doprowadzić do zgody i porozumienia" - zaznaczył premier.

Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. Kierując się tym porozumieniem, rząd opracował zbiór propozycji zmian w prawie, który przedstawił KT w kwietniu. Niektóre propozycje wzbudziły wówczas niezadowolenie partnerów społecznych, m.in. kwestia finansowania urlopów przestojowych w czasie zmniejszonych zamówień w przedsiębiorstwie.

Reklama

Pakiet zawiera także nowe rozwiązania dotyczące m.in. elastycznego rozliczania czasu pracy, określenia maksymalnego okresu, na jaki można zawierać umowy na czas określony oraz dopłat do kredytów mieszkaniowych.