Przypomniał, że fundusz zasilają środki ze sprzedaży gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

"Nie ma zagrożenia, by ten fundusz utracił płynność i zabrakło pieniędzy na wypłatę świadczeń" - zapewnił wiceszef resortu skarbu.

Poinformował, że do końca marca 2009 roku wypłacono ponad 13 tys. rekompensat na kwotę ponad 546 mln zł.

Przypomniał, że w połowie października w MSP został uruchomiony system informatyczny, który usprawnia przekazywanie do Banku Gospodarstwa Krajowego danych osób uprawnionych do otrzymania rekompensat.

Reklama

Do końca marca br. ministerstwo przekazało do BGK dane osób uprawnionych do wypłaty 13142 odszkodowań. Prawo do rekompensat potwierdzają wojewodowie.

Wiceminister skarbu poinformował, że MSP rozpatruje odwołania od decyzji wojewodów. W ubiegłym roku resort zweryfikował ok. 160 takich wniosków; obecnie ma ich ok. 150.

"Około 30 proc. takich wniosków jest zasadnych i zostaje zwróconych do ponownego rozpatrzenia" - podkreślił. Ustawa o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza granicami RP przyznaje uprawnionym osobom odszkodowania w wysokości 20 proc. wartości mienia.

Mienie zabużańskie to mienie pozostawione przez osoby przesiedlone w latach 1944-1952 z terenów należących przed II wojną światową do Polski.