W transporcie kolejowym sprzedaż usług spadła o 27,4 proc. - do 17,1 mln ton ładunków. Spadek przewozów nie objął drewna i korka.

Rosnącą sprzedaż usług GUS odnotował natomiast w transporcie samochodowym - o 0,9 proc. W kwietniu br. firmy transportowe przewiozły samochodami 9,2 mln ton ładunków. Z kolei rurociągami przetłoczono 4,2 mln ton ropy i produktów naftowych, czyli o 3,9 proc. mniej niż przed rokiem. W ubiegłym miesiącu - podobnie jak przed rokiem - przeładowano w portach morskich 4,2 mln ton ładunków.

Spadek przeładunków odnotowano w portach - w Policach (o 69 proc.), Świnoujściu (o 20 proc.), Szczecinie (o 18,1 proc.), Gdańsku (o 0,3 proc.); natomiast wzrost w porcie Gdynia (o 10,1 proc.). "W maju br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa jest mniej pesymistyczny niż w poprzednim miesiącu. Mniej negatywnie niż w kwietniu br. postrzegana jest przez przedsiębiorców bieżąca sytuacja finansowa, popyt oraz sprzedaż. Przedsiębiorcy nadal przewidują spadek cen usług. Skala planowanych zwolnień pracowników może być mniejsza niż prognozowano w kwietniu br." - napisał w informacji GUS.