"Miniony miesiąc, mimo iż trzeci z rzędu jeżeli chodzi o dodatnią dynamikę aktywów, miał jednak ważną cechę odróżniającą go od dwóch wcześniejszych miesięcy. Jest nią pierwsza od października 2007 roku (nie uwzględniając przesunięć środków między spółkami w grupie Aviva) dodatnia relacja pomiędzy nowymi wpłatami a wartością dokonanych umorzeń" - napisano w raporcie.

Za wzrost aktywów w głównej mierze odpowiedzialny jest wynik zarządzania, a saldo wpłat i umorzeń odgrywało w maju mniejszą rolę. "Mimo braku widowiskowych zmian wartości indeksów, do których przywykliśmy w poprzednich miesiącach, w maju pozwalały zarabiać niemal wszystkie segmenty rynku. W konsekwencji łączny wynik zarządzania to niemal +1,5 mld zł" - napisano.

"Według naszych szacunków wartość majowego salda to +140 mln zł i jedynie ułamek tej kwoty (8,5 mln zł) to środki zebrane przez nowe fundusze, które pojawiły się na polskim rynku w minionym miesiącu" - dodano. Największy segment rynku, z udziałem 26,7 proc. stanowiły w maju fundusze mieszane. Drugie miejsce miały fundusze akcyjne (25,9 proc.), a trzecie fundusze stabilnego wzrostu (19,9 proc.).