"Myślę, że realnym terminem prywatyzacji Dalmoru jest połowa przyszłego roku" - powiedział Bury na konferencji prasowej, po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie prywatyzacji tej spółki przez ministra skarbu Aleksandra Grada i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. W dokumencie określone zostały główne założenia dotyczące podniesienia wartości majątku spółki przed prywatyzacją, jak również rewitalizacji terenów przez nią użytkowanych. Zawarto w nim zapisy dotyczące nadbrzeżnego Mola Rybackiego, które ma zachować swój publiczny charakter z możliwością obsługi turystyki i żeglarstwa.

Ponadto, w liście znajdują się zapisy dotyczące wyłączenia z procesu prywatyzacji tych gruntów, które są zajęte lub na których projektowane są drogi publiczne oraz włączenie ich do zasobów Skarbu Państwa. "Zarówno minister skarbu, jak i prezydent Gdyni wyrazili w liście wolę powstania 'Muzeum Żeglarstwa Polskiego' na terenie spółki" - czytamy w komunikacie MSP. W 2005 roku MSP podjęło decyzję o odstąpieniu od rokowań w sprawie sprzedaży akcji Przedsiębiorstwa Połowów Przetwórstwa i Handlu "Dalmor" z Gdyni i zamknięciu procedury prywatyzacyjnej bez rozstrzygnięcia.

Wówczas MSP otrzymało jedną ofertę wiążącą na kupno do 85% akcji Dalmoru od konsorcjum z udziałem giełdowej spółki Wilbo SA, oraz firm Invest Komfort SA i Invest Dal SA, a także dwóch osób fizycznych. Przedsiębiorstwo Dalmor powstało w 1946 roku w celu prowadzenia połowów dalekomorskich oraz przetwórstwa i eksportu produktów rybnych. Od 1992 roku działa jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Dla firmy z siedzibą w Gdyni w chwili obecnej szczególne znaczenie odgrywa działalność lądowa, która koncentruje się głównie na usługach chłodniczych, usługach przeładunkowo-składowych, wynajmie i dzierżawie nieruchomości.



Reklama