Najciekawsze artykuły z Financial Times w serwisie "Financial Times w Forsalu".

Analitycy oczekują znacznego wzrostu sprzedaży GlaxoSmithKline, Roche i Sanofi-Aventis, kiedy firmy te przedstawią zyski za pierwsze półrocze zwiększone dzięki rządowym zamówieniom na szczepionki i leki.

Do wzmożonej sprzedaży – a mamy właśnie najświeższe i bardzo dobre wyniki szwajcarskiego Novartisa i amerykańskiego Baxtera, produkujących także szczepionki -dochodzi po ostatnich doniesieniach, które wskazują, że wskutek wirusa H1N1 zmarło ponad 740 osób, a miliony są zarażone w różnych krajach na całym świecie.

Tylko brytyjski GlaxoSmithKline potwierdził, że już sprzedał 150 mln porcji szczepionek przeciwko grypie – co z reguły odpowiada wielkości sprzedaży w całym sezonie – do wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Belgii. Koncern szykuje się do zwiększenia produkcji.

Reklama

GSK produkuje także Relenzę, lek antywirusowy, który zmniejsza czas trwania i ciężki przebieg infekcji. Firma przygotowuje się do zwiększenia jego produkcji do wielkości co najmniej 60 mln dawek rocznie. Tylko Wielka Brytania złożyła nowe zamówienia, aby mieć możliwość zastosowania jeszcze w tym roku 10 mln porcji.

Jednym z głównych beneficjentów narastających obaw przed pandemią jest szwajcarski koncern Roche, który sprzedaje Tamilu, wiodący lek przeciwwirusowy i do którego napływa coraz więcej zamówień zarówno od prywatnych firm, jak i rządów.

W swoim raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu bank inwestycyjny JPMorgan szacuje, że rządy zakupiły już prawie 600 mln dawek szczepionki i chemicznego specyfiku zwiększającego jej skuteczność o łącznej wartości 4,3 mld dolarów. Istnieje zapotrzebowanie na dalszych 342 mln dawek wartości 2,6 mld dolarów.

Bank prognozuje, że nowa sprzedaż specyfików antywirusowych zwiększy obroty GSK i Roche o dalsze 1,8 mld dolarów w krajach rozwiniętych i potencjalnie o 1,2 mld dolarów w krajach rozwijających się.

Ale niepewność trapi także producentów leków. W sytuacji gdy popyt przewyższy wielkość dostaw, a wstępne oceny sugerują, że zyski ze szczepionek przeciwko pandemii są stosunkowo niskie, firmy stają w obliczu wyboru trudnych decyzji, ile wysyłać leków do poszczególnych krajów.

Na koncerny wywiera się także presję, aby dostarczały więcej leków i szczepionek za darmo, lub po symbolicznych cenach, dla krajów rozwijających się.

Najciekawsze artykuły z Financial Times w serwisie "Financial Times w Forsalu".

Tłum. T.B.

ikona lupy />
Logo Roche w głównej kwaterze koncernu w Bazylei. Fot. Bloomberg / Bloomberg