Szukasz informacji finansowych? Znajdziesz je na Forsal.pl

"Indeks logistyki przemysłu PMI nadal wskazuje na recesję (w lipcu wyniósł 46,5 pkt, granicą rozgraniczającą recesję od wzrostu jest 50 pkt - PAP), a ostatnie umocnienie złotego sugeruje rychłe odwrócenie obecnego trendu poprawy w handlu"- stwierdzili. "Pogorszenie na rachunku obrotów handlowych (niższa dynamika eksportu - PAP) zaciąży na rynku pracy, który i tak już się pogorszył, co znajduje wyraz w spadku zatrudnienia o blisko 2 proc. rok do roku i dynamice płac na granicy zera" - dodają.

Z kolei analitycy Credit Suisse (CS) sądzą, iż Polska, Czechy i Węgry mają za sobą najgorszą fazę spowolnienia, a w najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszej poprawy. Zastrzegają jednak, iż poprawa indeksu PMI napędzana jest wzrostem popytu zagranicznego (głównie poprawą otoczenia dla biznesu w eurostrefie), a nie wewnętrznego.

CS zauważa, iż podwskaźnik nowych zamówień eksportowych (nie uwzględniany w ogólnym wskaźniku logistyki przemysłu) wrósł znacząco do 49,2 pkt z 41 pkt w czerwcu, przez dziewięć miesięcy wcześniej będąc na granicy 40 pkt. Analitycy banku uważają, że handel zagraniczny w najbliższych miesiącach będzie osiągał lepsze wyniki i saldo na rachunku obrotów będzie się poprawiać.

Reklama

Szukasz informacji finansowych? Znajdziesz je na Forsal.pl