Gościem jednej z konferencji, poświęconej m.in. dywersyfikacji źródeł energii oraz rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce, będzie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek - orędownik m.in.czystych technologii węglowych. Będzie też pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska oraz przedstawiciele kierownictwa resortów skarbu i gospodarki. W Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2009" weźmie udział ponad 400 wystawców z 19 państw. Ekspozycja, na którą złożą się m.in. olbrzymie górnicze kombajny, obudowy zmechanizowane czy środki podziemnego transportu, zajmie ok. 20 tys. m kw. powierzchni "Spodka" i przyległego do hali terenu.

Organizatorem targów jest Polska Technika Górnicza, skupiająca wiodących producentów sprzętu dla górnictwa. Jej szef Henryk Stabla ocenia, że o powodzeniu imprezy będzie świadczyć nie tyle liczba wystawców, co podmiotów zainteresowanych ich ofertą. Zapowiedziały się m.in. delegacje z wiodących górniczych państw - Chin, Rosji, Ukrainy czy Kolumbii. Będą też delegacje np. z RPA i Arabii Saudyjskiej.

Największe stoiska przygotowali krajowi potentaci w produkcji maszyn i urządzeń górniczych, giełdowe grupy Kopex i Famur. Pierwsza z nich zaprezentuje m.in. wysokowydajny kompleks ścianowy do niskich i średnich pokładów węgla. Firma chce zwiększyć swoją ofertę handlową m.in. na największych górniczych rynkach świata - w Chinach i Australii.

Organizatorzy targów przekonują, że polski przemysł zaplecza górniczego należy dziś do wiodących na świecie. Niespełna 10 lat temu polskie firmy z tej branży miały zaledwie 1, 5-procentowy udział w światowej produkcji tego typu, dziś ok. 30 proc. W zagranicznych przetargach polskie grupy konkurują z najbardziej znanymi światowymi koncernami. Targom będą towarzyszyć konferencje poświęcone m.in. roli węgla i górnictwa w polityce energetycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE.

Reklama

Prezentacje dorobku przemysłu ciężkiego na Śląsku organizowane są od lat 70. ubiegłego wieku. W "Spodku" po raz pierwszy zorganizowano targi górnicze 24 lata temu. Impreza zaliczana jest do najbardziej prestiżowych tego typu w Europie. Równolegle do katowickiej imprezy, która zakończy się w piątek, targi o podobnej tematyce, ale na znacznie mniejszą skalę, odbędą się w centrum targowo-wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu. Organizatorzy obu imprez nie porozumieli się w sprawie ich ewentualnego połączenia i zdecydowali o organizacji odrębnych targów.

W Sosnowcu, podczas targów Coal-Gen Europe 2009, nacisk położony będzie jednak nie tyle na górnictwo, co na zagadnienia związane z energetyką oraz działalność proekologiczną.