Ponieważ PKB Portugalii, według różnych źródeł, wynosi od 245 mld dolarów do 255 mld dolarów, jedna trzecia bogactwa wypracowanego co roku przez musiałaby iść na uzyskanie pewności, że świat się wykarmi.

Inwestycje w rolnictwie muszą wzrosnąć o około 50 proc., ponieważ ludność na świecie zwiększy do 9,1 miliardów wobec 6,8 mld ludzi, którzy zamieszkują obecnie naszą planetę. Takie wnioski znalazły się dokumentach przygotowywanych na spotkanie Organizacji Nardowi Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia, FAO, zaplanowane na przyszły tydzień w Rzymie pod wywoławczym hasłem bezpieczeństwa żywnościowego.

Według oenzetowskiej agencji około 20 mld dolarów rocznie trzeba zainwestować w produkcję roślinną i 13 mld dolarów w hodowle zwierząt. Największe nakłady inwestycyjne muszą jednak iść na mechanizację rolnictwo, sporych pieniędzy wymagają także zwiększanie areału upraw i irygacja.

FAO sądzi, że do rozwiązania problemów finansowych rolnictwa w krajach rozwijających się w znacznym stopniu mogą się przyczynić bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Reklama

Wydatki na usługi, w tym magazynowanie i zaklady przetwórcze, powinny wzrosnąć o 50 mld dolarów. Ale aż o 29 mld dolarów muszą się zwiększyć nakłady na nowe inwestycje w rolnictwie w dwóch krajach świata o największej liczbie ludności – w Indiach i w Chinach.

W rozbiciu na poszczególne regiony niezbędne wydatki przedstawiają się następująco: Czarna Afryka – 11 mld dol.; Ameryka Łacińska i Karaiby – 20 mld dol.; Bliski Wschód i Afryka Północna - - 10 mld dol., Azja Południowa – 20 mld dol. i Azja Wschodnia – 24 mld dol.

W ciągu czterech następnych dekad produkcja żywności musi wzrosnąć o 70 proc., aby w 2050 roku świat mógł się wyżywić – twierdzi FAO. A z powodu zmian klimatycznych do połowy tego stulecia w krajach rozwijających się skurczą się zbiory kukurydzy, pszenicy i ryżu – wynika z raportu International Food Policy Research Institute, z siedzibą w Waszyngtonie.