Bieńkowska uczestniczyła w Kielcach w publicznej debacie przedstawicieli różnych środowisk woj. świętokrzyskiego ws. projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) na lata 2010-2020, który obejmuje perspektywy rozwoju regionów, miast i obszarów wiejskich. Ostateczny kształt tej strategii ma być wspólnym dziełem resortu i 16 regionów.

Obecnie na realizację programów regionalnych jest kierowanych w ramach polityki spójności 25 proc. funduszy europejskich - przypomniała Bieńkowska. "Zwiększona w przyszłości pula środków dla regionów ma powstać w wyniku decentralizacji funduszy i skupieniu w jedno wielu sektorowych źródeł finansowania polityki regionalnej" - wyjaśniła minister.

Bieńkowska powiedziała, że resort jest gotów zrezygnować z podziału polskich miast na główny ośrodek - Warszawę, dziewięć miast o charakterze metropolitalnym (Szczecin, Trójmiasto, Bydgoszcz i Toruń, Poznań, Łódź, Wrocław, Śląsk, Kraków i Lublin) oraz pozostałe miasta wojewódzkie, na rzecz koncepcji "Warszawa plus 15 stolic województw".

Marszałek świętokrzyski Adam Jarubas wyraził zadowolenie z tej deklaracji. "Proponowana dotychczas w KSRR koncepcja 1+9+6 budziła w regionach - poza proponowanymi metropoliami - gorące emocje i rodziła opinie, że pozostałe miasta nie będą się rozwijać na miarę swych aspiracji" - tłumaczył.

Reklama

KSRR ma trzy cele. Pierwszy to wzrost konkurencyjności regionów - przy uwzględnieniu ich silnych stron, wsparcia dla 16 stolic województw i założeniu wpływu funkcjonowania silnych miast, ośrodków metropolitalnych, na otoczenie. Drugi to budowa spójności terytorialnej i przeciwdziałanie marginalizacji obszarów wyodrębnionych ze względu na niskie wskaźniki ekonomiczne, słabą dostępność do usług publicznych, słabą dostępność komunikacyjną, utratę funkcji miejskich czy wielkomiejskich lub bliskość granic państwa. Chodzi również o usprawnienie planowania, koordynowania i prowadzenia polityki dotyczącej rozwoju regionalnego.