Dziś dolar osłabł w stosunku do dolara do najniższego poziomu od połowy września. W tym roku relacja złota do stopy wymiany euro-dolar wzrosła do 0,67, podczas gdy w 2007 r. relacja ta wynosiła 0,58.

Cena ropy rośnie w środę już drugi dzień po tym, jak członkowie Izby Reprezentantów USA zdecydowali odrzucić plan ratowania amerykańskiego systemu bankowego za cenę 700 mld USD, a w imię zapobiegnięcia bolesnej recesji.

– Nikt nie będzie chciał teraz oddawać góry złota, skoro ją ma – mówi Mario Innecco, broker instrumentów pochodnych bazujących na rynku surowców w londyńskim MF Global Ltd. – Sprawy nie mają się dobrze – dodaje.

Złoto zdrożało w środę o 8 USD, czyli 0,9 proc. osiągając cenę 878.95 USD za uncję na londyńskiej giełdzie towarowej. W kontraktach terminowych na grudzień kruszec zyskuje dalsze 3,30 USD, czyli 0,4 proc. i osiąga wartość 884,1 USD za uncję – wynika z zakładów składanych on line na nowojorskiej giełdzie Comex.

Reklama

– W obecnej sytuacji wartość złota jest wskaźnikiem odzwierciedlającym stan rynku finansowego. W sytuacji, gdy banki centralne stawiają lód na termometry wskazujące gorączkę rynku wartość złota spokojnie rośnie. W przeciwnym razie moglibyśmy szybko zanotować wzrost wartości kruszca do 1 tys. USD za uncję – analizuje Innecco.

– Dostawcy złota nie są w stanie zaspokoić popytu na kruszec ze strony inwestorów – mówi cytowany przez środowy „Financial Times” Jeremy Charles, prezes londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Surowców.

– Obecną sytuację uważam za bezprecedensową w całej mojej 33–letniej karierze – przyznaje J. Charles.

– Niektórzy inwestorzy płacą 25 USD powyżej oficjalnej ceny za uncję kruszca, oby tylko zdobyć sztabki złota – mówi cytowany przez „FT” anonimowy członek londyńskiego stowarzyszenia.

– Jeśli chcesz dziś kupić złoto w sztabkach musisz płacić o wiele więcej, niż głosi oficjalnie obowiązująca cena – potwierdza Innecco said. – Mimo to coraz więcej ludzi kupuje złoto w każdej postaci; nie tylko sztabek, ale i monet – dodaje.

Wczoraj zakupy na SPDR Gold Trust, największej giełdzie tego surowca wzrosły prawie o 3,1 tony do rekordowego poziomu 755,3 ton – wynika z danych SPDR Gold Trust, dostępnych na stronie internetowej.

Notowania platyny zyskały w środę 30 USD, czyli 3 proc. i wyniosły 1,041 USD za uncję w Londynie, odbijając się od wczorajszego poziomu, najniższego od 2,5 roku.

– Wczoraj wyceny platyny były nadzwyczaj niskie – ocenia Manqoba Madinane, analityk Standard Bank Group w Johannesburgu. – Inwestorzy cieszą się z tej obniżki, ale sama analiza techniczna wskazuje, że dziś możemy liczyć na odwrócenie trendu – dodaje.

Wśród innych metali szlachetnych ceny srebra wzrosły w środę o 0,37 USD, czyli o 3,1 proc. do 12,4 USD za uncję.

POL / Bloomberg