Ministrowie finansów 16 krajów strefy zdecydowali wczoraj jednogłośnie o nominowaniu Portugalczyka Vitora Constancio na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego. Faworytem w walce o fotel prezesa wciąż pozostaje Niemiec - Alex Weber.

Włoski Minister Finansów Giulio Tremonti zaprzeczył, jakoby wczorajsza decyzja ministrów strefy euro o wyborze Vitora Constancio na stanowisko wiceprzewodniczącego EBC zadała cios włoskim staraniom o pozycję prezesa. „Włosi mają i będą mieli najlepszego kandydata na następcę Tricheta” - powiedział Tremonti w Brukseli.

Jednak zdaniem ekonomistów, wybór Constancio na wiceszefa EBC umocnił jeszcze bardziej pozycję przedstawiciela Niemiec Alexa Webera jako faworyta wyścigu o fotel prezesa. Ma on zdecydowanie większe szanse na objęcie tego stanowiska niż kandydat Włoch – Mario Draghi. Specjaliści uważają, że ukierunkowana na wzrost gospodarczy polityka Portugalczyka, byłaby idealnym zrównoważeniem dla silnie antyinflacyjnej postawy Webera.

„Weber jako szef EBC to już prawie pewnik. Przy wyborze szefa liczą się już nie tylko umiejętności, których nie brakuje zarówno Weberowi, jak i Draghiemu, ale także także orientacja polityczna i narodowość” - twierdzi Jacques Cailloux, Główny Ekonomista Royal Bank of Scotland.

Trwająca 8 lat kadencja obecnego wiceprzewodniczącego EBC kończy się 31 mają bieżącego roku. Decyzja o wyborze Constancio na następcę Lucasa Papademosa została dziś zatwierdzona przez ministrów finansów wszystkich 27 państw członkowskich. Trwająca 8 lat kadencja obecnego wiceprzewodniczącego EBC kończy się 31 mają bieżącego roku.

Portugalczyk Vitor Constancio nowym wiceprezesem EBC / Bloomberg
Axel Weber (z lewej) aspiruje do stanowiska prezesa EBC, które Jean-Clade Trichet opusci w 2011 roku. / Bloomberg