Spośród 27 ekonomistów uczestniczących w sondażu agencji, 24. stwierdziło, że to Weber zastąpi Tricheta, któremu kadencja kończy się 31 października przyszłego roku. Tylko trzech wskazało na Wlocha Mario Draghi, głównego rywala Webera na stanowisko prezesa. Dwudziestu ekonomistów uważa, że Constancio zajmie miejsce po Lucasie Papademosie, wiceprezesie banku, którego kadencja upływa 31 maja tego roku. Ministrowie finansów strefy euro powinni dzisiaj zdecydować o obsadzie stanowiska wiceprezesa.

Zabiegi o prezesurę w EBC już się rozpoczęły. Tymczasem rządy 16 krajów strefy euro zmagają się z kryzysem fiskalnym w regionie, co część inwestorów skłania do zadawania pytań na temat trwałości unii walutowej. Wybór Webera oznaczałby, że Europa otrzyma zdecydowanego rzecznika walki z inflacją, który podkreśla konieczność zachowania dyscypliny finansowej dla obrony wspólnej waluty – euro.

52-letni Weber, podobnie jak szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke wywodzi się ze środowiska naukowego, pracował na Uniwersytecie w Kolonii. Objął fotel prezesa Bundesbanku w 2004 roku po skandalu z wydatkami hotelowymi, który zmusił jego poprzednika, Ernsta Welteke, do dymisji.

Szef Bundesbanku szybko stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci wśród 22 członków rady zarządzającej EBC. Swoimi komentarzami często uprzedzał zmiany w kursie polityki banku i w ruchach na rynkach walutowych i obligacji.

Reklama

Ponieważ Portugalczyk Constacio jest uważany za “gołębia’, zwracającego większą uwagą na kwestie rozwoju gospodarczego niż inflacji, jego wybór na wiceprezesa EBC umocni pozycję Webera w wyścigu do fotela prezesa. Axel Weber ma bowiem opinię “jastrzębia”, a rządy podejmujące decyzje o nominacjach w EBC chcą zachować równowagę w kierownictwie banku.