Wśród firm zainteresowanych przetargiem są także japońskie koncerny naftowe Itochu Corp. i Inpex Corp. – twierdzą anonimowi informatorzy agencji Bloomberg.

Zakup przez Chiny zwiększyłby do 18 mld dolarów wartość akwizycji w aktywa związane z energią. Poczynając od grudnia 2008 roku. Pekin stale powiększa dostęp do zasobów energetycznych na świecie, aby zapewnić zapotrzebowanie najszybciej rozwijającej się gospodarki na naszym globie. Devon, największy niezależny producent ropy naftowej i gazu naturalnego w USA, ogłosił w listopadzie plan sprzedaży swoich aktywów w Zatoce Meksykańskiej i innych rejonach świata w celu spłaty długu w wysokości 7,5 mld dolarów oraz pozyskania funduszy na nowe projekty.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny chcą zainwestować w nigeryjskie złoża ropy

To odzwierciedla “wielki apetyt Chin na zasoby naftowe na całym świecie” – ocenia Hirofumi Kawach, analityk w Mizuho Investors Securities w Tokio – “USA stopniowo przenoszą swoje inwestycje do niekonwencjonalnych źródeł energii, jak złoża gazu łupkowego w Ameryce”.

Reklama

Zainteresowanie azerskim polem naftowym wyraziło już kilkanaście firm, w tym koncerny z Ameryki Północnej i Europy.

Devon udostępnił już potencjalnym nabywcom dane dotyczące aktywów energetycznych, które zamierza sprzedać. Larry Nichols, szef koncernu powiedział wczoraj, że Devon spodziewa się napływu wszystkich ofert do połowy tego roku.