Tym samym Kanada może być pierwszym z 7 najbardziej uprzemysłowionych państwa świata, które zdecyduje się na taki krok. Przekonuje o tym porzucenie sformułowania o „warunkowym zobowiązaniu” do utrzymywania kosztu pieniądza bez zmian do czerwcowego posiedzenia, jeśli tylko nie zmienią się perspektywy inflacyjne. Bank centralny wskazał, że inflacja w przyszłym roku będzie nieznacznie przekraczać cel, jakim jest 2%. Jednocześnie podniesiono prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok do 3,7%.

Z podwyżką stóp procentowych nie czekały Indie. Stało się tak po raz drugi w ciągu ostatnich 4 tygodni. Koszt pieniądza wzrósł do 3,7%. Jednocześnie zwiększono wysokość rezerwy obowiązkowej dla banków, co ma dodatkowo chłodzić akcję kredytową i w efekcie koniunkturę gospodarczą.

Z nadmierną inflacją wciąż zmaga się Wielka Brytania. W marcu wyniosła ona 3,4% wobec 3% w lutym i przewidywanych przez analityków 3,1%. Inflacja 4. kolejny miesiąc przekraczała cel banku centralnego, jakim jest 2%. Inflacja bazowa przyspieszyła do 3% z 2,9% w lutym. W takich warunkach mogą zwiększać się oczekiwania na kontrreakcję władz monetarnych, by przeciwdziałać narastaniu oczekiwań inflacyjnych w społeczeństwie. Rynki akcji nie przejmują się jednak tymi doniesieniami i odrabiają straty z początku tygodnia.