"Zgodnie z umową projekt bloku w Stalowej Woli ma być finansowany w formule project finance. Budżet szacunkowy tego przedsięwzięcia to około 1,9 mld zł. Intencją udziałowców jest pozyskanie finansowania zewnętrznego w wysokości minimum 50 proc. wartości inwestycji" - czytamy w komunikacie.

Realizacją projektu zajmie się powołana do tego celu spółka celowa EC Stalowa Wola, która będzie odpowiedzialna za budowę i późniejszą eksploatację nowego bloku.

"Obecnie 100 proc. akcji spółki objęła Elektrownia Stalowa Wola. Decelowo, po uzyskaniu wymaganej zgody Prezesa UOKiK, na PGNiG Energia oraz Elektrownię Stalowa Wola przypadać będzie po 50 proc. akcji nowego podmiotu" - czytamy dalej.

Moc elektryczna nowego bloku wyniesie 400 MWe, a moc cieplna 265 MWt. Planowana roczna produkcja energii wyniesie ok. 3,1 TWh, a ciepła 1,8 PJ. Rocznie blok będzie zużywał ok. 550 mln m. sześc. gazu.

Reklama

"Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zastąpi istniejące instalacje energetyczne wykorzystujące węgiel jako paliwo. Zmiana paliwa pozwoli na znaczną redukcję emisji tlenków siarki oraz pyłów, ponieważ spalanie gazu ziemnego praktycznie nie generuje takich zanieczyszczeń" - głosi też komunikat.

Według firm, uruchomienie elektrociepłowni nastąpi w połowie 2014 roku, a jeszcze w tym roku przewiduje się zawarcie umów na przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i sieci gazowej. Wybór generalnego wykonawcy oraz uzyskanie niezbędnych koncesji i zezwoleń, w tym pozwolenia na budowę, ma natomiast nastąpić w połowie 2011 roku.

PGNiG i Tauron o planach budowy nowego bloku informowały już w ubiegłym roku. Przewidywano wówczas szacunkowy budżet na ok. 1,8 mld zł, a termin oddania na 2013 rok.

Jesienią 2008 roku Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni, wytwarzania energii elektrycznej w oparciu między innymi o gaz ziemny.