Spodziewa się on, że szczegóły cięć zostaną ujawnione w przygotowywanym przez koalicyjny rząd nadzwyczajnym budżecie na obecny rok. "Mimo złej kondycji finansowej kraju program rządu przedstawiony w środę nie zawiera szczegółów cięć wydatków, a za to przewiduje wzrost zobowiązań finansowych państwa. Dlatego jest jasne, że cięcia wydatków będą musiały być bardzo głębokie, a realizacja zobowiązań rozłożona na raty" - zaznaczył.

Wysoki deficyt finansów publicznych (ok. 12 proc. PKB w br.) będzie miał zdaniem Donnelly'ego wpływ na politykę zagraniczną i obronną nowego rządu. "Londyn będzie bardziej skłonny do współpracy ze swymi europejskimi sąsiadami nie tyle z powodów politycznych, ile finansowych" - twierdzi.

>>> Raport: Wybory w Wielkiej Brytanii

Taka współpraca, według niego, będzie się odbywać na bazie stosunków dwustronnych, a nie jako element wspólnej, europejskiej polityki obronnej, której Wielka Brytania nie popiera. Zdaniem Donnelly'ego polityka zagraniczna nowego rządu nie będzie się różniła w istotnych punktach od polityki poprzedniego. Rząd Davida Camerona będzie rządem proatlantyckim, zaangażowanym w świecie i eurosceptycznym. Pozostanie zwolennikiem wolnego handlu i globalizacji.

Reklama

Zapowiedzi powołania "gabinetu wojennego" i Narodowej Rady Bezpieczeństwa brytyjski ekspert nie traktuje jako zmiany politycznej, lecz jako dążenie do wprowadzenia większej spójności i przejrzystości w procesie podejmowania decyzji.

Wskazuje zarazem, iż konserwatyści "znacznie stonowali antyunijną retorykę", a dzięki obecności liberałów polityka nowego rządu wobec UE będzie "bardziej wyważona".

"Nie zanosi się jednak na to, by nowy rząd z konserwatywnym premierem na czele stworzył dla UE jakiś nowy, osobny zestaw problemów. UE nauczy się współżyć z rządem Camerona" - wyjaśnia. "W.Brytania nie była pełnoprawnym członkiem UE (nie należy do strefy euro ani grupy Schengen, ma tzw. opt-out z Karty Praw Podstawowych - PAP) i kadencja obecnego rządu nie przyniesie w tym względzie zmiany" - ocenia ekspert.

Federal Trust jest bezpartyjną organizacją badawczą i edukacyjną działającą od 1945 r. Zajmuje się relacjami pomiędzy władzami różnych szczebli: regionalnymi, narodowymi, europejskimi i globalnymi.

ikona lupy />
Nie zanosi się jednak na to, by nowy rząd z konserwatywnym premierem na czele stworzył dla UE jakiś nowy, osobny zestaw problemów. UE nauczy się współżyć z rządem Camerona / ST