Wszystko przez stopy

„W ciągu ostatnich czterech tygodni mieliśmy do czynienia z kontynuacją tendencji do obniżania oprocentowania lokat bankowych” – mówi Roman Przasnyski z Gold Finance.

Niestety, prawdopodobnie ta sytuacja utrzyma się co najmniej do końca bieżącego roku. Wszystko za sprawą polityki NBP w sprawie stóp procentowych.

Jak mówi Przasnyski, jeszcze kilka miesięcy temu dość powszechne było przekonanie, że w drugiej połowie roku Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę oficjalnych stóp procentowych.

Reklama

„Teraz nie jest to wcale tak oczywiste. Jeśli do zaostrzenia polityki pieniężnej miałoby dojść, to raczej pod koniec roku. Z tego punktu widzenia na wyższe oprocentowanie nie ma raczej co liczyć” – prognozuje analityk.

Które banki obniżają oprocentowanie?

W ciągu ostatnich czterech tygodni pięć banków z zestawienia Gold Finance zdecydowało się na obniżenie oprocentowania oferowanych lokat. Dotyczyło to przede wszystkim lokat o krótszych terminach.

„Za pieniądze deponowane na jeden miesiąc odsetki niższe niż w połowie maja proponują Invest Bank, Kredyt Bank i Multibank. Bank Pocztowy zmniejszył oprocentowanie lokat na 6 i 12 miesięcy. Nadal jednak jest liderem na rynku pod względem oprocentowania dla lokat dwuletnich, za które oferuje 7 proc.” – przytacza wyniki rankingu Roman Przasnyski.

Poza Bankiem Pocztowym czołówka zestawienia niemal się nie zmieniła.

„O powrót do grona liderów pokusił się Getin Bank, oferując lokaty 3-, 6- i 12-miesięczne z dzienną kapitalizacją odsetek. Na podobne posunięcie zdecydował się Alior Bank w przypadku lokat 6-miesięcznych. W kategorii lokat 24- i 36 miesięcznych nie zanotowaliśmy żadnych zmian w porównaniu z poprzednią edycją naszego rankingu. Żadnych ruchów nie dokonały banki w przypadku lokat walutowych” – mówi analityk.

Nadzieja w wyższej inflacji?

Dla tych, którzy chcą oszczędzać na lokatach, jest jeszcze nadzieja na to, że oprocentowanie wzrośnie. Analitycy Gold Finance uważają, że prawdopodobny wzrost inflacji pod koniec roku będzie dla bankowców bodźcem do zwiększenia oprocentowania na lokatach.

„Pod koniec roku tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych powinno się zwiększać. Być może banki choć częściowo uwzględnią tę tendencję w swoich ofertach” – pisze Gold Finance w raporcie.

Sprawdź, w którym banku najwięcej zarobisz na lokacie.

ikona lupy />
Ranking lokat w dolar (USD) - czerwiec 2010 / Inne
ikona lupy />
Ranking lokat w euro (EUR) - czerwiec 2010 / Inne
ikona lupy />
Ranking lokat we frankach (CHF) - czerwiec 2010 / Inne
ikona lupy />
Ranking lokat w funtach (GBP) - czerwiec 2010 / Inne
ikona lupy />
Ranking lokat w złotych (PLN) - czerwiec 2010 - cz.1 / Inne
ikona lupy />
Ranking lokat w złotych (PLN) - czerwiec 2010 - cz.2 / Inne