Akcje BP lecą na łeb na szyję

Huraganowy sezon nie służy akcjom BP. Inwestorzy zirytowani piętrzącymi się problemami BP masowo wyprzedają akcje koncernu. Podczas dzisiejszych notowań na giełdzie w Londynie, kurs walorów BP spadł o 7,5 proc. do najniższego od 14 lat poziomu 300,75 pensów. Od momentu katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon, wartość rynkowa spółki skurczyła się już o 54 proc.

Ryzyko wystąpienia tropikalnych burz nad Zatoką Meksykańską stało się dziś czynnikiem przesądzającym o spadkach akcji BP. Jednak to nie nowość - w przypadku tej spółki prawie każda napływająca wiadomość jest złą wiadomością” - uważa Guy Lebas, analityk z Janney Montgomery Scott LLC.

Burzowe chmury zmierzają nad Zatokę Meksykańską

Reklama

Meteorolog Jack Boston z AccuWeather Inc. ocenia, że wielka tropikalna burza może nawiedzić rejon Zatoki Meksykańskiej jeszcze w ten weekend i bardzo szybko przekształcić się w huragan. „W tej chwili, szanse na to czy chmury przesuną się nad Zatokę, czy też skierują się na zachód, są takie same” - mówi Jack Boston.

Specjaliści prognozują, że tegoroczny sezon huraganowy w USA, który rozpoczął się 1 czerwca, może być najgorszym od 2005 roku, kiedy to huragan Katrina zdewastował tereny Nowego Orleanu i zniszczył platformy wiertnicze i rurociągi w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

BP drży w obawie przed najczarniejszym scenariuszem

Burzowe chmury niosą poważne zagrożenie dla procesu oczyszczania wód Zatoki Meksykańskiej z plam ropy, która wycieka z uszkodzonego szybu naftowego. Nawałnice mogą znacząco utrudnić największą w historii USA akcję „sprzątania” wybrzeży.

„Nie mamy pojęcia jakie skutki spowoduje burza, jeśli przetoczy się nad rejonami skażonymi przez ropę. Nigdy niczego takiego nie doświadczyliśmy. To byłby najgorszy możliwy scenariusz” - mówi Jack Boston..

Razem z koncernem BP, o sytuacje pogodową martwią się też władze USA. Specjaliści ze sztabów kryzysowych obawiają się, że przez huragany cały wysiłek włożony w zatamowanie wycieku ropy może spełznąć na niczym. W związku z silnymi burzami konieczne może być zorganizowanie ewakuacji urządzeń wiertniczych oraz zbiorników na ropę i gaz. Jak podkreślają specjaliści, przygotowania do ewentualnej ewakuacji muszą rozpocząć się z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem.

>>> Polecamy: Katastrofa Deepwater Horizon: BP walczy z największym wyciekiem ropy w historii USA

ikona lupy />
Nad koncernem BP zbierają się czarne chmury. I to dosłownie – w rejonie Atlantyku właśnie rozpoczął się sezon huraganów i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwsza wielka burza tropikalna uderzy w Zatokę Meksykańską już w ten weekend. Huragany mogą zniweczyć cały plan zatamowania wycieku. Akcje BP zanurkowały dziś najniższego od 14 lat poziomu. / DGP