Niemniej duży wpływ miały zmiany cen żywności, a więc czynnik zależny od sytuacji na światowych rynkach rolnych. Stąd też wprawdzie część inwestorów zdaje się podkreślać znaczenie słów Andrzeja Bratkowskiego z RPP, iż stopy procentowe trzeba podnieść szybko, to jednak warto nieco ostudzić te oczekiwania. Komunikat Rady po wrześniowym posiedzeniu był ostrożny, a jak to zauważył Andrzej Kaźmierczak z RPP warto dokładnie zapoznać się z danymi o inflacji bazowej i wynagrodzeniach. Jednocześnie w końcu miesiąca poznamy projekcję inflacyjną NBP, która może być zbieżna z opublikowanymi dzisiaj prognozami banku JP Morgan. W jego opinii wskaźnik CPI utrzyma się w celu inflacyjnym 1,5-3,5 proc. do końca 2012 r., a RPP prędzej może podnieść stopę rezerwy obowiązkowej dla banków. Stąd też obserwowane po publikacji danych GUS umocnienie złotego (spadek EUR/PLN w okolice 3,9350 zł) nie musi się jeszcze przerodzić w trwalszy trend. Warto zwrócić uwagę na bliskość kluczowych wsparć 3,92-3,93 zł. Zastanawia także zachowanie się EUR/USD, który może mieć pewien problem z trwalszym naruszeniem poziomu 1,40 w najbliższych dniach.

EUR/USD: Lepsze dane o produkcji przemysłowej w Eurolandzie, a także zadowalające wyniki banku JP Morgan nie zdołały dzisiaj pchnąć notowań EUR/USD powyżej 1,40. Wprawdzie wcześniej rynek dostał mocne impulsy – „jastrzębie” słowa Axela Webera z ECB w kontrze do „gołębiego” wydźwięku komunikatu FED, to jak widać potrzeba mocniejszych impulsów. Bez tego notowania będą osuwać się pod własnym ciężarem, a naruszenie 1,39 może doprowadzić do przyspieszenia tendencji spadkowej. Dzienne wskaźniki pokazują, ze rosną szanse ponownego zejścia poniżej poziomu 1,38 do końca tygodnia.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Reklama