"Zmiany te wskazują na krótkookresowy, sezonowy wzrost bezrobocia, z którym zazwyczaj mamy do czynienia z końcem roku, przy jednoczesnym zachowaniu pozytywnej tendencji do spadku stopy bezrobocia" - czytamy w raporcie BIEC.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, według badań IRG SGH, spadł w listopadzie w porównaniu do października br. W ocenie Biura, przewidywane pogorszenie koniunktury jest wynikiem negatywnego oddziaływania czynników o charakterze sezonowym, przy utrzymującym się pozytywnym oddziaływaniu czynników cyklicznych.

"Kolejny miesiąc z rzędu odnotowano poprawę oceny bieżącej sytuacji gospodarczej wśród menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych, co więcej w najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa spodziewają się dalszej poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. Wartość wskaźnika bieżącego poziomu zatrudnienia w firmach produkcyjnych wzrosła w ujęciu miesięcznym. Ponadto przyjęła wartość dodatnią po raz pierwszy od marca 2008 roku, co oznacza przewagę liczby przyjęć nad zwolnieniami z pracy" - czytamy dalej.

Według badań IRG SGH w perspektywie najbliższych miesięcy przedsiębiorstwa oczekują jednak spadku zatrudnienia. Podobnie według badań GUS, w najbliższym czasie przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości zapowiadają redukcje zatrudnienia, w tym największe planują producenci: pozostałych wyrobów, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, metali, odzieży, wyrobów tekstylnych. "Zwiększenie zatrudnienia przewidują jedynie producenci urządzeń elektrycznych oraz skór i wyrobów skórzanych" - podsumowali analitycy.

Reklama