Była to podaż o 4 mld PLN wyższa od naszych oczekiwań. Rozbieżność pomiędzy prognozą a faktyczną wartością oferty wynikała głównie z faktu niespodziewanego wzrostu płynności na rynku pieniężnym pod koniec tygodnia (saldo rachunków bieżących banków komercyjnych wzrosło o około 3,1 mld PLN). Banki komercyjne zgłosiły popyt w wysokości 88,6 mld PLN. Oznacza to, że na rynku będzie utrzymywała się nadpłynność na poziomie 2 mld PLN. W konsekwencji spodziewać się można, że oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N będzie oscylowało nieznacznie poniżej 3,50% przez cały przyszły tydzień.

W strefie euro w efekcie opisywanej przez nas nadpłynności systemu finansowego stawki depozytowe O/N utrzymują się powyżej 0,30%. Okres rozliczenia rezerwy obowiązkowej kończy się 8 lutego. Po bardziej umiarkowanych od oczekiwań rynkowych wypowiedziach prezesa EBC Jean-Claude’a Tricheta na rynku nie widać istotniejszych zmian oprocentowania dłuższych depozytów. Mimo wszystko obawy o wzrost inflacji mogą tworzyć presję na wzrost krzywej w najbliższych miesiącach.

Na rynku stopy procentowej po istotnym spadku rentowności na początku tygodnia już w czwartek i piątek widać było stabilizację. W przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje skarbowe serii OK0113 o wartości 2,5-5,5 mld PLN. Może to być jeden z czynników, który spowodował powrót kwotowań tych papierów na rynku wtórnym w okolice 5,00%. Naszym zdaniem w najbliższych dniach, szczególnie do momentu publikacji danych nt. styczniowej inflacji (15 II), nastroje nie powinny ulec istotniejszej zmianie (niewykluczone nawet, że będziemy obserwowali tendencję do wzrostu dochodowości).

Ministerstwo Finansów podało, że podczas poniedziałkowej aukcji zaoferuje 51-tyg bony skarbowe o wartości 0,6-1,1 mld PLN (wcześniej harmonogram przewidywał podaż na poziomie 0,5-1,1 mld PLN). Spodziewamy się, że średnia rentowność na aukcji będzie zbliżona do 4,25-4,30%.

Reklama



Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.