W ocenie resortu, skala wzrostu deficytu w IV kw. będzie uzależniona od wpływów podatkowych. "Dynamika dochodów w III kw. br. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego była niższa w porównaniu z dynamiką wydatków o ok. 0,9 pkt. proc. w związku z czym sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotował w III kw. 2010 r. wynik na poziomie –15,4 mld zł, tj. ok.–4,7 proc. PKB" - czytamy w dokumencie.

Resort finansów zaznaczył, że w ostatnim kwartale 2010 r. należy spodziewać się znaczącego wzrostu wydatków sektora, szczególnie jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne na środki trwałe, które tak jak w poprzednich latach swój poziom maksymalny osiągają pod koniec roku.

"W związku z tym skala wzrostu deficytu w IV kw. 2010 r. będzie uzależniona przede wszystkim od tego na ile nieunikniony wzrost wydatków zostanie zrekompensowany wyższymi wpływami podatkowymi" - czytamy dalej. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych według ESA'95 w okresie trzech kwartałów 2010 roku wyniósł 48,9 mld zł.

W październiku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora general government wyniósł na koniec 2009 roku 7,2 proc. PKB wobec 7,1 proc. szacowanych w kwietniu. GUS podał też wówczas, że Ministerstwo Finansów prognozuje, iż deficyt ten wyniesie w 2010 roku 7,9 proc. PKB, ale do dziś nie opublikowano ostatecznych danych za ubiegły rok.

Reklama

Natomiast wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział niedawno, że nie ma żadnego zagrożenia dla finansów kraju, a rząd przygotowuje ścieżkę schodzenia z poziomem deficytu sektora finansów publicznych, który w 2013 r. ma wynieść już 1,9 proc. PKB. Rząd ma przygotowaną ścieżkę redukcji deficytu do 5,7 proc. w tym roku, 3,4 proc. w 2012 roku i 1,9 proc. w 2013 roku. W jego ocenie, szczegółowy plan zostanie załączony do wysyłanej w lutym do Komisji Europejskiej (KE) aktualizacji programu konwergencji.

Tymczasem w środę minister finansów Jacek Rostowski oraz komisarz ds. gospodarczych i walutowych Komisji Europejskiej (KE) Olli Rehn poinformowali, że Polska przygotuje wyliczenia i prognozy związane z zejściem z deficytem sektora do 3 proc. PKB w 2012 roku, które następnie wyśle do KE.