Zmiany te wskazują na krótkookresowy, sezonowy wzrost bezrobocia, zazwyczaj występujący na przełomie roku, zauważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu w porównaniu do grudnia o 0,7 punktu procentowego do 13 proc., jednak po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym praktycznie nie uległa zmianie w ujęciu miesięcznym przyjmując wartość 12,4 proc. Oczekiwania przedsiębiorców odnośnie ogólnej sytuacji gospodarczej są optymistyczne" - czytamy w raporcie BIEC.

Badania GUS wskazują, iż przedsiębiorstwa nadal zgłaszają spadek zatrudnienia, jednak według przewidywań dotyczących najbliższej przyszłości skala planowanych redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Największe redukcje przewidują producenci: wyrobów z drewna oraz korka, z wyłączeniem mebli, wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania, skór i wyrobów ze skór wyprawionych, odzieży oraz metali

"Z kolei, wzrost zatrudnienia przewidują producenci: pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli, urządzeń elektrycznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych. Badania IRG SGH potwierdzają spadek wartości wskaźnika koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w ujęciu miesięcznym, przede wszystkim w wyniku oddziaływania czynników sezonowych" - czytamy dalej.

Reklama

"Spadek zatrudnienia odnotowano jedynie w przedsiębiorstwach prywatnych, natomiast w najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa oczekują wzrostu zatrudnienia" - podsumowali analitycy.