Tak jak pisaliśmy w ostatnich raportach, na rynku stopy procentowej od początku tygodnia widać utrzymujące się dobre nastroje, a także dominujące spadki rentowności SPW oraz kontraktów IRS. Dopiero podczas czwartkowego handlu doszło do lekkiego odreagowania i wzrostu dochodowości, widocznego szczególnie w przypadku obligacji o dłuższych terminach wykupu. Wyraźna poprawa sentymentu na rynku spowodowała, że inwestorzy zignorowali gwałtowne zmiany na rynku walutowym, do jakich doszło w ostatnich dniach. Coraz wyższe poziomy osiągane przez kurs EUR/PLN mogą zdeterminować bardziej restrykcyjne nastawienie członków Rady Polityki Pieniężnej, a także zwiększyć prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w kwietniu. Niewykluczone zatem, że krótkookresowo deprecjacja złotego w najbliższych dniach stanie się czynnikiem osłabiającym rynek SPW oraz kontraktów IRS.

Niedawna wypowiedź wiceministra finansów Dominika Radziwiłła oraz wcześniejsze spekulacje rynkowe dotyczące możliwości zawierania przez Ministerstwo Finansów transakcji IRS (chodziło o zajmowanie długich pozycji) doprowadziły, poza generalnym spadkiem rentowności, do wyraźnego przesunięcia się krzywej IRS w dół, silniejszego niż w przypadku krzywej SPW. To spowodowało rozszerzenie się asset spread swapów (rentowność obligacji minus rentowność kontraktów IRS), szczególnie w sektorach powyżej 5 lat. W konsekwencji doszło też do spadku ceny zmiennoprocentowych obligacji serii WZ na skutek wzrostu wymaganej premii ponad stawkę WIBOR (będącej podstawą oprocentowania papierów). Widać to było m.in. po ustalonych niższych cenach na aukcji zamiany.

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Szwajcarii zdecydował się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W dalszym ciągu celem SNB pozostaje zatem ustabilizowanie stawki Libor 3M w przedziale 0,00%-0,75% (bliżej poziomu 0,25%). Od początku 2011 r. stawka Libor 3M kształtuje się w okolicach 0,17%-0,18%. Póki co SNB nie wysyła sygnałów mogących świadczyć o konieczności przyspieszenia podwyżek stóp procentowych, tak jak to robi np. EBC (aprecjacja CHF niweluje efekt wzrostu cen na globalnych rynkach towarowych). Ekonomiści spodziewają się pierwszej podwyżki w III kw. 2011 r. Niemniej obserwowana poprawa sytuacji makroekonomicznej w Szwajcarii zdaniem banku centralnego uniemożliwi stosowanie ekspansywnej polityki pieniężnej w długim okresie. Patrząc historycznie EBC oraz SNB, jeśli chodzi o politykę pieniężną, pozostawały w podobnych cyklach. Tym razem zapewne na zaostrzenie polityki pieniężnej jako pierwszy zdecyduje się bank centralny w strefie euro.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama