Osoby pracujące na etacie lub uzyskujące inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, nie zawsze rozliczają się z urzędem skarbowym na druku PIT-37. W określonych przypadkach właściwym dla nich formularzem rocznego zeznania podatkowego jest PIT-36. Wybierają go osoby fizyczne, które m.in. doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, uzyskiwały dochody z najmu bądź zarabiały w ubiegłym roku za granicą.

Kto składa PIT-36

Wyjaśnijmy zatem, dla kogo przeznaczony jest formularz PIT-36. Rozliczają się na nim podatnicy, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów:
● prowadzili działalność gospodarczą albo działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach,
Reklama
● uzyskali: przychody z najmu, podnajmu lub z innych umów o podobnym charakterze opodatkowane na ogólnych zasadach; przychody od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek; przychody ze źródeł położonych za granicą; przychody z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.
Trzeba pamiętać, że ustawodawca wymaga złożenia PIT-36 przez podatników, którzy korzystają i rozliczają w zeznaniu podatkowym tzw. kredyt podatkowy dla nowych przedsiębiorców, sporządzili w grudniu remanent likwidacyjny, bądź obniżają dochód o straty z lat ubiegłych. Ponadto na tym druku mają obowiązek rozliczyć się podatnicy, którzy doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, uzyskali dochód ze zbycia nieruchomości, bądź wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o PIT, jeżeli nie został on pobrany przez płatnika.
Jak rozliczyć dochody z umowy między osobami prywatnymi
Podatniczka w 2010 roku uzyskiwała dochody z najmu nieruchomości opodatkowane skalą podatkową. Pracowała również jako pomoc domowa na umowy-zlecenia zawierane z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Jaki powinna wybrać PIT?
Właściwym formularzem rocznego zeznania podatkowego będzie PIT-36. Druk ten jest właściwy do wykazania dochodów z najmu, które opodatkowane były na zasadach ogólnych, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej. W tym zeznaniu należy również wykazać pozostałe dochody. Ponieważ umowy-zlecenia zawierane były z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, nie występował w tym wypadku płatnik, który mógłby pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Przychody z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek, należy wykazać w PIT-36 jako inne źródła przychodów. Dochody z obu źródeł należy zsumować.
Jak rozliczyć kredyt podatkowy w zeznaniu podatkowym
Przedsiębiorca opodatkowany jest na ogólnych zasadach. W 2009 r. korzystał z kredytu podatkowego. Jak dokonać rocznego rozliczenia podatku w takiej sytuacji?
Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z obowiązku zapłaty zaliczek. Przedsiębiorca wykazuje w PIT-36 za rok podatkowy, w którym korzystał ze zwolnienia, dochód osiągnięty (stratę poniesioną) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Takiego dochodu nie łączy się z innymi dochodami. W kolejnych pięciu latach podatnik będzie spłacał kredyt, doliczając w zeznaniach rocznych po 20 proc. dochodu z roku zwolnienia, tak aby od tych części zapłacić należny podatek. Podatnicy, którzy w 2005 r., w 2006 r., w 2007 r., w 2008 r., w 2009 r. lub w 2010 r. korzystali ze zwolnienia, dołączają do zeznania podatkowego załącznik PIT/Z.

Ważne zasady

Na PIT-36 można rozliczyć się indywidualnie lub z małżonkiem, a także w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Preferencyjny sposób rozliczenia pozwala obliczać podatek w podwójnej wysokości, ale od połowy dochodów (tzn. dochodów obojga małżonków lub dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci).
W zeznaniu tym można także uwzględniać uregulowane w ustawie o PIT ulgi podatkowe, tj. zarówno te odliczane od dochodu (m.in. ulga internetowa, rehabilitacyjna), jak i odliczane od podatku (ulga prorodzinna). W PIT-36 można także przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (wystarczy wskazać jej numer KRS).
Zgodnie z art. 45 ustawy o PIT zeznanie składa się w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a ponieważ 30 kwietnia w tym roku wypada w sobotę, termin do złożenia zeznania wydłuża się do poniedziałku 2 maja.
Wypełniony formularz można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub przez internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.
Uzyskane w roku podatkowym dochody lub poniesione straty podatnik wykazuje w części D zeznania, w odpowiednich wierszach przypisanych do określonych źródeł przychodów m.in. stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście (w tym umowa-zlecenie, o dzieło), działalność gospodarcza, najem lub dzierżawa, a także inne źródła.
Podatnicy wykazują w tej części zeznania przychody (w tym uzyskane bez pośrednictwa płatnika), koszty ich uzyskania, dochody (bądź straty) oraz zaliczki na podatek dochodowy, wykorzystując przede wszystkim dane zawarte w formularzach sporządzonych przez płatnika, w szczególności w: PIT-8S, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R. Jeśli podatnik właściwej informacji od płatnika nie otrzymał, nie zwalnia go to z obowiązku rozliczenia w zeznaniu podatkowym.
Czy można odliczyć ulgę prorodzinną w zeznaniu PIT-36
Podatnik w 2010 r. prowadził własną działalność gospodarczą, żona nie pracowała. W czerwcu podatnikom urodziła się córka. Czy mogą odliczyć ulgę prorodzinną w PIT-36?
Podatnicy mają prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, którą odlicza się od podatku obliczanego na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Nie ma przy tym znaczenia to, z jakiego źródła pochodził dochód. Jeżeli działalność męża opodatkowana była skalą podatkową, to ulga przysługuje. Małżonkowie mogą uwzględnić ją we wspólnym PIT-36. Ponieważ córka urodziła się w czerwcu, ulga przysługuje za 7 miesięcy (czerwiec – grudzień) w wysokości 648,69 zł.

Dochody zagraniczne

Sposób rozliczenia przychodów uzyskanych za granicą, a zarazem ich wykazania w PIT-36, uzależniony jest od stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania. Stosowane są dwie takie metody: wyłącznie z progresją (dochód zagraniczny zwolniony jest z opodatkowania w Polsce, ale służy do ustalenia stopy procentowej, która ma zastosowanie do dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu); proporcjonalne odliczenie (w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym).
Dochodów rozliczanych według pierwszej metody nie wykazuje się w części D, lecz w części H zeznania PIT-36 (wiersz Dochody osiągnięte za granicą). W części D uwzględnia się tylko dochody, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
Natomiast nie należy tu wykazywać podatku zapłaconego za granicą. Kwotę tę podatnik wpisuje w części H (wiersz Podatek zapłacony za granicą – zgodnie z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy, przeliczony na złote).

Doliczenie dochodów dzieci

W PIT-36 wykazuje się także dochody małoletnich dzieci. Generalna zasada jest taka, że dochody dziecka, które nie ukończyło 18 lat (dziecko małoletnie), rodzice doliczają do własnych dochodów i wykazują w jednym zeznaniu podatkowym. Dotyczy to np. dochodów dziecka z renty. W takim wypadku rozliczenia dokonuje się w zeznaniu PIT-36 składanym wraz z załącznikiem PIT-M. Jeżeli rodzice rozliczają się indywidualnie, doliczają dochody dziecka do swoich dochodów po połowie.
Co istotne, PIT-36 wypełniają także podatnicy, którzy są zobowiązani do zapłacenia podatku od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych w latach 2007–2008. Podatek ten płatny jest w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok, w którym nastąpiło zbycie.
W zeznaniu tym wykazuje się także zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o PIT, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. Nie dotyczy to jednak podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust.1 pkt 1–5 ustawy uzyskanych za granicą m.in. z odsetek od pożyczek, z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania.
Czy dochód dziecka z pracy należy doliczyć do dochodów rodziców
Małżonkowie rozliczają się wspólnie. Ich 17-letni syn pracował w wakacje i uzyskał dochód w wysokości 4 tys. zł. Czy dochód syna należy doliczyć do dochodów rodziców i wykazać w jednym zeznaniu podatkowym?
Nie każdy dochód małoletniego dziecka podlega łączeniu z dochodami rodziców i wykazaniu w PIT-36. Jak wynika z art. 7 ustawy o PIT, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski, dolicza się do dochodów rodziców, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Dochody syna podatników stanowią jego dochody z pracy. W konsekwencji nie należy ich wykazywać w PIT-36, lecz w osobnym zeznaniu PIT-37. Rodzic powinien podpisać takie zeznanie w imieniu małoletniego dziecka.

Wybór załączników

Składając PIT-36, nie można zapomnieć o załącznikach. Załącznikami do zeznania są:
● PIT/B – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego w roku podatkowym,
● PIT/D – informacja o odliczeniach od dochodu lub podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych, w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytów mieszkaniowych – dla osób, które nabyły prawo do tych ulg,
● PIT/O – informacja o pozostałych ulgach odliczanych od dochodu (np. ulga internetowa, rehabilitacyjna) lub od podatku (ulga prorodzinna),
● PIT/M – informacja o dochodach małoletnich dzieci podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców,
● PIT/ZG – informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym,
● PIT/Z – informacja o wysokości dochodu (straty) z działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających z kredytu podatkowego.
Podstawa prawna
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).