Wbrew obawom rozpoczęcie przez kraje zachodnie nalotów na oddziały Muammara Kaddafiego nie spowodowało nerwowych ruchów na rynkach. Wzrosły ceny ropy naftowej i złota, ale nie były to gwałtowne skoki.

>>> Czytaj też: Oto cztery scenariusze tego, co może stać się w Libii

Baryłka ropy brent, która w piątek, czyli po rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ autoryzującej użycie siły, a przed jej realizacją, kosztowała nieco ponad 114 dol., przekroczyła wczoraj poziom 116 dol. Później jednak spadła i oscylowała w granicach 115 dol. Nieco większe ruchy miały miejsce w przypadku złota, które znów zbliża się do rekordowych poziomów. Po weekendzie cena wzrosła z 1419 do 1426 dol. za uncję kruszcu, momentami osiągała 1433 dol., lecz później spadła. Decyzja, by rozpocząć operację przeciw libijskiemu dyktatorowi w weekend, z punktu widzenia rynków była korzystna. Inwestorzy oswoili się z tą informacją, a nawet zaczęli myśleć o tym, co będzie po odsunięciu od władzy Kaddafiego.

>>> Zobacz także: Operacja "Świt Odysei" - koalicja pięciu krajów atakuje Libię

Reklama
Siły koalicyjne – ustami brytyjskiego szefa sztabu Davida Richardsa i rzecznika francuskiego ministerstwa obrony Laurenta Teisseire’a – oświadczyły wczoraj, że sam Kaddafi nie jest celem ataków, gdyż nie zezwala na to rezolucja ONZ. Była to reakcja na nocne naloty na posiadłość Kaddafiego w Trypolisie.
Według przedstawicieli koalicji wprowadzana w ramach operacji „Świt odysei” strefa zakazu lotów nad Libią będzie poszerzana i wkrótce zostanie rozciągnięta na 1000 kilometrów. Libijski dyktator, choć co jakiś czas ogłasza wstrzymanie walk, nie zamierza się poddawać.

>>> Polecamy: Oto zabójcy globalnego ożywienia gospodarczego

Wczoraj siły lojalne wobec niego otoczyły Misratę, ostatnie duże miasto w zachodniej Libii, które pozostaje w rękach powstańców. Zginęło co najmniej 11 osób, a jak relacjonują mieszkańcy, siły Kaddafiego odcięły dostęp do wody pitnej i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze. Przedstawiciele władz powstańczych mówią jednak, że nie chcą na razie interwencji lądowej.